ÖRSAD Bşk. Fikri Kurt: Sektörümüzün Sanayi Bölgesi’ne İhtiyacı Var

Örmecilerin yaklaşık yüzde 60’nın faaliyet gösterdiği İstanbul’da üretim yapmak zorlaşıyor. Gerek trafik, gerek dar sokaklar gerekse de kira maliyetleri örme kumaş imalatı yapan firmaları şehrin dışına çıkmaya itiyor. Devlet destek verirse örmeciler, bir an önce sanayi bölgesinde toplanma arzusunda.

Fikri Kurt

ÖRSAD’ın resmi yayın organı Örme Dünyası dergisinin son sayısında yer alan bir haberde,  örmecilerin yıllardır gündeminde olan sanayi bölgesi konusuna yer verildi. Sektörün şehir içinde dar sokaklara çıkıştığını, artık rahat üretim yapamadığına dikkat çekilen haberde Örme Sanayiciler Derneği Başkanı Fikri Kurt önemli tespitlerde bulundu.

Üretime uygun olmayan binalarda sağlıklı üretim yapmanın mümkün olmadığını dile getiren Kurt, bir an evvel kentten çok uzaklarda olmamak kaydıyla bir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması gerektiğini söyledi.

Başkan Kurt, ekonominin lokomotifi tekstil sektörünün artık ciddi bir reforma ihtiyacı olduğunu ve hem istikrar hem de istihdam açısından sanayi bölgesinin kurulmasının zorunlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sektörümüz yerleşim konusunda ciddi problemler yaşıyor. İstanbul trafiğindeki sektörel taşımacılığın yoğunluğu dâhil, birçok sorunu da içinde barındıran plansız yerleşkelerin önüne geçilerek, bir an evvel kentten çok uzaklarda olmamak kaydıyla, organize sanayi bölgeleri oluşturulmasından yanayız. Ekonominin lokomotif’ i olan tekstil sektörünün artık ciddi bir reforma ihtiyacı var. İstikrar ve istihdam açısından, ülkemizin en önemli işletmelerinin yer aldığı sektörümüzde, artık bir şeylerin iyi gitmediğinin farkına varılması gerekir. Bu sektörde yer alan ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığımıza inanan bizlerin bu talebinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istiyoruz.

Kaynak: Örme Dünyası (Mayıs-Haziran 2017, Sayı: 80, Sayfa: 49)

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment