Dünya Hindistan Pamuğuna Yöneldi

Dünyanın en büyük pamuk alıcıları, Hindistan’dan pamuk almak için adeta yarışa giriştiler. Uzmanlar ABD’deki Harvey Kasırganın Hindistan’a yaradığını ve birçok alıcının Hindistan’ın kapısını çaldığını belirtiyor. 

Dünya pamuk üretiminde birinci, ihracatında ikinci sırada gelen Hindistan, geçtiğimiz hafta H & M, Zara ve Wal-Hill gibi markalara anahtar giysi tedarik eden Çin, Tayvan, Vietnam, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya’ya yaklaşık bir milyon balya satmak için anlaşmalar imzaladı.

Önümüzdeki birkaç ayda da benzer sözleşmelerin bekleniyor. Ekim ayından itibaren 2017-18 sezonunda Hindistan’ın ihracatının çeyrek büyümesine yardımcı olabileceği öngörülüyor.

Hint pamuğuna ilgi neden oluştu?

Jaydeep Cotton Fibers Pvt Ltd’nin önde gelen ihracatçısı Chirag Patel, “Hint pamuğu bu yıl büyük bir şansa sahip olduğunu söyledi. Asyalı alıcıların ABD yerine Hindistan pamuğuna yöneldiğini söyleyen Patel, bu yönelişte ABD’yi etkileyen kasırgaların önemli rol oynadığını belirtti.

Chicago merkezli bir tüccar olan Plexus Cotton Ltd’deki risk yöneticisi Peter Egli, Teksas’ta kasırga nedeniyle 500.000-600.000 balya kaybedildiğini açıkladı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment