İran Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi Kuruyor

İran’da ilk hazırgiyim sanayi parkının kurulması yönünde anlaşma Temmuz ayının ortasında imzalandı.

Hazırgiyim Sanayi Parkı’nın Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı’nın yanında bulunan 190 hektarlık alanda kurulacağı (300 hektara kadar genişleyebilecek) ve metro, otoyol ve havaalanına yakın olarak ulaşımın kolay olacağı kaydedilmektedir. Hazırgiyim Sanayi Parkı’nda 300 üretim ünitesinin yanı sıra ek hizmet sağlayıcıları, oteller, eğitim merkezleri ile tasarım merkezlerinin de bulunacağı bildirilmektedir.

İran Küçük İşletmeler ve Sanayi Parkları Organizasyonu Başkanı Ali Yazdani’ye göre Hazırgiyim Sanayi Parkı’nın alt yapısını kamu sektörü inşa ederken, özel sektör de ticaret ve üretim birimlerinin inşası ve geliştirilmesinden sorumlu olacaktır. Projeye göre 300 üretim ünitesinin her birine 3.000 – 5.000 metrekare alan tahsis edilirken, toplamda 1 milyon metrekarelik bir alan tahsis edileceği öngörülmektedir. Projede 30 trilyon riyal (791 milyon dolar) yatırım yapılmasının öngörüldüğü ve yatırıma İtalya, Çin, Güney Kore ve Türkiye’den de yatırımcıların ilgi gösterdiği belirtilmektedir.

İmza törenine katılan yetkililere göre hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün İran genelinde en fazla istihdam yaratma potansiyeli olan sektörlerin başında geldiği belirtilirken, Tahran Hazırgiyim Üreticileri ve Perakendecileri Birliği, İran’da hazırgiyim üretimini desteklemek için “Gururla İran Malı Giyiyorum” kampanyası düzenlemektedir.

Bu arada, İran Merkez Bankası verilerine göre ülke genelinde giyim harcamalarının toplam harcamalardaki payı % 4,5 düzeyindedir. Ortalama bir İranlı ailenin yıllık giyim-kuşam harcaması 15,900,000 riyal yani 423 dolar seviyesinde hesaplanmaktadır.

Kaynak: https://www.ihkib.org.tr/tr/bilgi-bankasi/dunyadan-haberler/i-1616

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment