Pamukta Hasat Başladı, Fiyat Düşecek mi?

Pamukta hasat dönemine girildiği şu günlerde uluslararası emtia borsalarında fiyatlar aşağı yönde seyrediyor.

Üreticilerin fiyat artışı, tekstil sanayinin ise düşüş beklentisi bu hasat döneminde de sürüyor. Pamuk çiftçisi  daha fazla pamuk ekmek için kg fiyatın 7 TL seviyelerinde olmasını umut ederken tekstilciler ise rekabet nedeniyle fiyatların yüksek seyretmemesini istiyor. Peki, pamukta şu günlerde fiyatlar ne seyirde?

Dünya borsalarında pamuk fiyatı bugün 68,20 seviyelerinde işlem görmeye başladı. 8 Eylül’deki 75,59’dan 3 Ekimde 68,20 seviyelerine gerilemesi pamukta fiyatların hasat mevsimiyle birlikte düşeceği ihtimalini doğurdu. Üretimin bu yıl daha fazla olması fiyatlar üzerindeki baskıyı başladı. Piyasanın hareketli olması elbette fiyatı yukarı çeken bir etken. Bu sezon tekstil piyasası canlanırsa fiyatlar yukarıda seyredecek, olmazsa aşağı yönde düşüşler görebileceğiz.

TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yaman: “Pamuk fiyatlarının 7 TL’nin altına düşmemesi gerekir. 2017 yılı Temmuz ayında kilogramı 8,20 TL seviyelerinde olan mahlıç pamuk fiyatları ülkemizde ilk olarak Çukurova Bölgesinde kilogramı 5,70-5,75 TL fiyatlarından işlem gördü. Akabinde İzmir Ticaret Borsasında satıcı kilogramı 6,75 TL’den fiyat isterken, alıcı kilogramı 6,25 TL’den fiyat teklif etmiş ve kilogramı 6,25-6,30 TL’den alım satım işlemleri gerçekleşmiştir. Pamuk fiyatlarının 7.00 TL/Kg seviyelerinin altına düşmemesi için uygulanan tarım politikalarının yanında ziraat odaları, borsalar ve üretici kooperatiflerine de büyük görevler düşmektedir.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz: Pamuk üreticisinin sağlam durması gerekir. Dünya fiyatının altında eğer pamuğunu satmazsan fiyat düşmez. Bu kolay mı, değil. Üreticinin borcu var bunu götürüp satması lazım, borcunu ödemesi lazım. Bu sorunun da üstesinden geldik. Artık lisanslı depoculuk var. Lisanslı depoculukta üreticiysen, navlununu, analiz parasını devlet verecek. Asıl güzel tarafı ürün senedi çıktı, yatırım hesabımıza geçtiğinde, o senedi götürüp bankaya aktardığınızda, karşılığında sübvansiyonlu kredi kullanıyorsunuz. İşte bunun için lisanslı depoculuğu yaygınlaştırmalıyız. Ne yapmamız lazım, Aydın’da bir tane daha lisanslı depoculuk açmamız gerekiyor. Bizim Ege bölgesi olarak 70-80 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuğa ulaşmamız lazım.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment