Hazır Giyim İhracatında Düşüş Sürüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, 2017 yılının Ocak-Eylül ilk dokuz aylık döneminde Türkiye’nin hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 2016 yılının aynı dönemine göre %1,8’lik azalış ile 12,6 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatında ağırlıklı ürün grubu örme konfeksiyon mamulleridir. 2017 Ocak-Eylül döneminde örme konfeksiyon mamullerinin toplam hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatındaki payı %51,7, dokuma konfeksiyon mamullerinin payı %35,6 ve hazır eşyaların payı %11,3 olmuştur. 2017 Ocak-Eylül döneminde hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün üç temel ürün grubunun ikisinde azalış yaşanmıştır.

Bu dönemde, %2,5 oranında düşüşle 6,5 milyar dolarlık örme konfeksiyon mamulü ihraç edilirken, dokuma konfeksiyon mamulleri ihracatı %2,1 oranında azalarak 4,5 milyar dolara 5 gerilemiştir. Hazır eşyalar ürün grubunda ise %1,5 artışla 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleşmiştir. İlk dokuz aylık dönem sonu itibarıyla üç ürün grubundan ikisinde ihracat azalışları görülürken örme konfeksiyon mamullerindeki ihracat azalışı (%2,5) ve dokuma konfeksiyon mamullerindeki ihracat azalışı (%2,1) sektörel ihracat azalışından (%1,8) daha yüksek oranlı bir azalış olarak gerçekleşmiştir.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment