Zara, Türkiye’deki Mağazalarını Kapatıyor Mu?

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, İspanyol Inditex’in Türkiye’deki Zara mağazalarını kapatma kararı aldığını öne sürdü. “Bana bu bilgiyi veren, Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden biri” diyen Altaylı, giyim firmasının sadece online satış yapacağını aktardı.

Fatih Altaylı

Fatih Altaylı’nın Habertürk’teki “Densizlik işe yaradı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

BYE BYE ZARA

ÜRÜNLERİ pek kaliteli olmasa da, bırakın yılları bir sezon boyu giyilecek türde olmasa da Zara, dünya modasında önemli bir oyuncu.

Hızla değişen moda akımlarına, erişilebilir moda kavramıyla herkesi ortak edebilen bir tekstil, daha doğrusu bir “lojistik” firması.

Dünya çapında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde toplam 6 bini aşkın mağazası var.

Ve bu dünya devi Zara, Türkiye’den çıkma kararı almış.

Tüm mağazalarını kapatacak ve Türkiye’de sadece online satış yapacakmış.

Daha önce de böyle dedikodular çıkmış, ancak Zara Türkiye’den çıkmamıştı.

Ancak bu kez bana bu bilgiyi veren, Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden biri.

Her ne kadar bu kararın gerekçesi “yüksek kiralar nedeniyle aşırı maliyetler” olarak gösterilse de ben pek de öyle düşünmüyorum.

ZARA’DAN YANIT

Zara, “Türkiye’deki mağazalarını kapatacağı ve ülkeden çıkacağı” yönündeki iddialara yanıt verdi. Milliyet.com.tr’nin ulaştığı Zara yetkililerinin bu iddiaları kesin bir dil ile reddettiği belirtildi.

“Türkiye’deki mağazalarını kapatmayacaklarını ve ülkeden çıkma gibi bir planlarının kesinlikle olmadığını” belirten yetkililer, şimdiye kadar olduğu gibi aynı şekilde faaliyetlerine devam edeceklerinin altını çizdi.

ZARA’ya Genel Bakış

Zara’nın 2016 yılı cirosu 15,4 milyar Euro oldu. Dünyadaki Zara mağazası sayısı 2.213 ve dünyada 93 ülkede Zara mağazaları var. 2016 yılında 51 mağaza açan Zara’nın yeni girdiği pazarlar arasında Aruba, Nikaragua, Vietnam, Yeni Zelanda ve Paraguay var.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment