Pamukta Fiyat Artışının Nedeni Ne?

ABD pamuk fiyatları, 2017 yılına gelindiğinde, yılın sonuna doğru yüksek seviyelerde seyretti. 2017/18 sezonunda ABD pamuk ekimi alanı artınca pamuk fiyatlarının düşmesi bekleniyordu ancak bu böyle olmadı. Piyasa fiyatları, Kasım başından bu yana % 22 yükseldi. Yılbaşında 77,5 olan borsa fiyatı bugün şu saatlerde 83,46 seviyelerinde seyrediyor. Fiyatlarda dengelenme olur mu kimse bilmiyor ama bilinen şu ki, pamuğa talep var. Ayrıca spekülatif alımlar da söz konusu. Her iki sebep fiyatın yukarı seyrini hızlandırıyor. Bazı uzmanlar Hindistan’da oluşan arz sıkışıklığı ve üretimin azalması da pamuk fiyatlarında artışa neden oluyor olabilir.

Peki ekili alan hakkındaki tahminler halen mevsim için yıldan yıla % 20 arttığında ABD pamuk fiyatları neden arttı?

Cevap: Hindistan. Hindistan’da arz sıkılaştı, üretim aylık bazda% 2 azalarak 29.5 milyon balyaya geriledi ve tüketim% 1 artışla 24.8 milyon balya olarak revize edildi. Bununla birlikte, birçoğu, bu üretim rakamının bölgede halen oldukça iyimser olduğuna inanıyor; zira pembe tohum böceği salgını salgını, ürünün zarar görmesine ve verimi büyük ölçüde azaltmasına neden oluyor. Bu, Hindistan’ın biten hisse senetlerinin% 10’luk bir düşüşle 13.2 milyon balona kadar revize edilmesine neden oldu.

Hindistan’da yerel arzın düşük olması, başka yerlerden pamuk arayışına neden oldu ve ABD bu gereksinimleri mükemmel bir şekilde karşılıyor.

ABD’de 2017/2018 için pamuk biten stokları o zamandan beri Aralık ayında% 5 oranında düşüş göstererek 5,8 milyon balya seviyesine geriledi. Bunun nedeni, ihracatın% 2 artarak 14,8 milyon balyaya, iç tüketimin% 2 artışla 3,6 milyon balyaya ulaşmasıyla artan talebe bağlı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment