Egeli tekstilciler teknik tekstile ağırlık verecek

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi Başkanlığı’nda ilk toplantısını yapan ETHİB Yönetim Kurulu’nda, Turan Göksan ve Nuri Uz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na, Vecih Fakıoğlu ile Yönetim Kurulu Muhasip Üyeliği’ne oybirliği ile seçildi.

Aydın Öztürk, Yaşar Uçak, Tolga Uskuç, Musa Antebi, Muzaffer Turgut Kayhan, Aydın Ünsal ve Ahmet Yeniçeri, 2018-22 döneminde Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Naim Şaul, Ersan Yıldırım ve Zerrin Tunaboylu ise; Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapacak.

Görev süreleri boyunca katma değerli ürün ihracatını arttırmanın ana hedefleri olacağını ifade eden Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, ve Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığında, İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan Ege Bölgesinde katma değerli tekstil ürünleri ihracatına ivme kazandırması hedeflenen Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)’nin başta koruyucu tekstiller olmak üzere teknik tekstiller üzerine test, analiz, ürün geliştirme, Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttüğünü, TEKSMER’in 2017 yılı sonu itibariyle bir anonim şirket statüsüne kavuştuğunu, bundan sonraki süreçte de TEKSMER’in daha profesyonel bir şekilde sektörümüze hizmet vermesi için çalışacaklarını kaydetti.

Yeni başkan Eskinazi, “Türk tekstil sektörü, Avrupa’nın ikinci büyük tedarikçisi konumunda. Türkiye’ye yıllık 8 milyar dolar döviz kazandıran bir sektör. Katma değerli ürünler geliştirerek hem kendi ihracatımızı arttırmak, hem de yıllık 17 milyar dolar ihracata imza atan hazırgiyim sektörünün ihtiyacına cevap vermek için projeler geliştireceğiz” diye konuştu.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment