SASA ile ithalat bağımlılığı azaldı

İsmail Gülle

SASA’nın satışını Rekabet Kurumu onayı aşamasında iptal ettiren dönemin İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, bugün SASA’nın yaptığı yatırımları görünce gelinen noktada ne kadar yerinde bir hamle yapıldığının görüldüğünü söyledi.

TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Konsey Başkanı İsmail Gülle, SASA ile ilgili alınan kararın ardından Türkiye’nin milyarlarca dolarlık yatırım kazandığını ve binlerce kişiye istihdam sağlandığını söyledi. SASA’nın Türkiye’de kalmasıyla ithalata bağımlılığının bittiğini söyleyen Gülle, “Bu ithalat lobisinin işine gelmedi. Bize mal satan yabancı üreticiler istedikleri gibi fiyat veremediler. SASA, doğru bir politika uygulayarak ürünlerine zam yapmadı. Hammadde fiyatları artmadı. Bu da sektöre önemli bir destek sağladı. Aksi durumda, hammadde fiyatı artacak, bu da maliyet enflasyonuna neden olacaktı” dedi.

SASA ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat başvurduğunu ve işlerin geciktiğini ilettiğini anlatan Gülle, “Bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanı devreye girerek, kararın alınması için emirler verdi. Böylece bu alanda tek yerli üretici olan SASA, Erdemoğlu Holding’e giderek yine yerli olarak kaldı. Ardından SASA’da 3 milyar doların üzerinde bir yatırım gerçekleşti. SASA, proje bazlı teşvik sistemi kapsamına girerek, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da gösterdi” diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/05/21/yerliye-sahip-ciktik-kazandik

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment