Doların ateşi yükseldikçe iplik bulmak da almak da zorlaştı

Döviz kurlarındaki artış iplik fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Şu anda doların 4,90’ı aşması ve nerede duracağının bilinmemesi nedeniyle satışlar durma noktasına geldi.

Piyasada şu sıralar 30/1 penye yerli 14,80 TL’den satılıyorken Amerikan menşeli penye iplik 15,80 TL’den satılmakta. 30/1  oe Amerikan 12.00 TL’den, 30/1 karde yöre 13.80 TL’den satılıyor. Bu rakamların daha üzerinde veren firmalar da var elbette. Birçok iplik fabrikası fiyatların daha yükseleceğini düşünerek satış yapmayıp bekliyor. Yakın bir zamanda fiyatların 17,50 TL’yi de aşağı öngörüsüyle beklendiği iddia ediliyor.

Yerli iplikçiler döviz kurundaki artışı göz önünde bulundurarak ihracata ağırlık vermesi iç piyasada iplik bulmayı da güçleştirdiği görülüyor. İthalat yapan firmalar zaten zorluk yaşıyor. İthal getirdikleri iplikleri satmakta zorlanıyor. Her iki tedarikçi ayağında bunlar yaşanınca iplik alan tekstilciler yüksek fiyatlar karşısında çaresiz kalıyorlar.

Dövizdeki artışı değerlendiren İsmail Gülle, twitter’da yaptığı açıklamada, “Türkiye olarak krizleri iyi yönetme konusunda son derece tecrübeliyiz. Karşılaştığımız bu tablo karşısında karamsarlığa kapılıp moral bozmaya gerek yok. Kurdaki bu dalgalanmanın Türkiye’nin gerçekleriyle örtüşmediğine hepimiz kaniyiz.” dedi.

Gülle ayrıca,  “Türkiye her alanda güçlü bir devlet. Dünya’nın en büyük 18. ekonomisiyiz. Yaşanan algı operasyonlarının üstesinden gelerek hedeflerimize ulaşacağız.“, açıklamasında bulundu.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment