Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt isyan etti!

Fikri Kurt

İplik fiyatlarının son 5 ayda yüzde 35 arttığını iddia eden ÖRSAD Başkanı, Kur zammının haddinden fazla kendilerine yansıtıldığını belirterek  yapılan ticaretin kabul edilebilecek bir yönü olmadığını söyledi.

Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt, “İplik fabrikaları, pamuk ipliğini satarken, dolar ve avronun artışını öne sürerek örme ve dokuma sektöründe faaliyet gösteren firmalara zorluk çıkarıyor. Bu ticaret şeklinin kabul edilecek bir yönü yoktur.” ifadelerini kullandı.

Fikri Kurt, 2017 yılı sonunda 1 kilogram penye ipliğin fiyatının 13,70 lira idi. 2018 Mayıs ayı sonu itiabriyle aynı 1 kilogram penye ipliğin fiyatı 17,50-20,00 TL arasında değişmekte. Yani 1 kilogram iplik 5 ayda yüzde 35-45 aralığında arttı. Dolar kurundaki artıştan daha yüksek bir artıştan bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İplik fabrikalarının fiyatlarını aşırı artırmalarının son derece  yanlış olduğunu belirten Kurt şunları kaydetti:  “Biz, örme ve dokuma işleriyle uğraşan tekstilin orta direği olarak benimsenmiş işletmeler olarak eşi görülmemiş bir ticari sistemi ya da oluşumu benimsemiyoruz. Tabii ki artan genel giderleri karşılamak için fiyat artışları yapılacak. Ama dün nasıl TL ile ticaret yapıyorsak bugün de TL ile devam edelim, bunu söylüyoruz. Sağduyulu olalım, kaos ortamı oluşturmayalım.”

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/orme-sanayi-kriz-icinde-2431187/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment