Tekstilci çalıştıracak işçi bulamıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkan Yardımcısı İsmail Gülle çalıştıracak işçi bulamadığını söyledi. 

Son dönemde ciddi bir eleman bulma sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını anlatan Gülle, bu problemin özellikle son 3 yıldır hızla yayıldığını ifade etti. Konunun artık ekonomi yönetimi tarafından yakından takip edildiğini kaydeden Gülle, kendi firmasında 100 kişilik açığı bir türlü dolduramadıklarını ifade etti.

Eskiden nitelikli eleman konusunda sorun yaşardık, şimdi niteliksiz elemanda da aynı sorun var. Türkiye’de işsizler var ama iş ile işgücü arasında bir uyumsuzluk söz konusu. Bu sıkıntı sadece bizim sektörde değil diğer sektörlerde de yaşanıyor. İnsanlar üretimde çalışmak istemiyor. Mesela geçen yıl tekstil fabrikaları öğrencisiz kaldı, gelmiyorlar.” diyen Gülle, sözlerine, “Artık işgücü ithal etme durumuyla karşı karşıyayız. Bu yasadışı olarak da yapılıyor zaten. Siz asgari ücretle çalışacak birini bulamayınca daha ucuza çalışan birileri gelip bu boşluğu dolduruyor. 60 yıl önce Avrupa’ya işgücü ihraç ettik ama belki de artık ithal etmeye başlayacağız.” açıklamasında bulundu.

http://www.haberturk.com/100-isciye-ihtiyacim-var-onu-bile-bulamiyorum-1989052-ekonomi

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment