Hazır giyimciler yeni bir dernek kurdu

Bir grup hazır giyim ihracatçısı güçlerini birleştirmek ve ortak satış hedefiyle Hazır Giyim İhracatı Geliştirme Derneğini kurdular.

Hüseyin Öztürk

Hazır Giyim İhracatı Geliştirme Derneği’nin kurucu yönetim kurulu üyeleri: Hüseyin Öztürk, Osman Sait Günteki, Galip Koyuncu, Osman Ege, Mukaddes Başkaya ve Murat Bekem DÜNYA Gazetesi’ni ziyaret ettiler. Derneğin başkanlığını üstlenen Hüseyin Öztürk, bu yapıyla birlikte önemli bir ihtiyacı karşılayacaklarını ifade ederek, birlikte hareket etme kültürünü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Hazır giyim sektörünün dünyanın 7’nci büyük tedarikçisi olmasına karşın dünya ticaretinde sadece yüzde 3’lük pay alındığını kaydeden Öztürk, daha verimli bir hale gelerek 30 katlık potansiyel için hareket edilebileceğine işaret etti.

Kapasitelerini aşan siparişler alan şirketler fazla işi dernek üyeleriyle paylaşmayı hedeflerken, ürünlerini pazarlarken de ortak hareket edecekler. Dernek üyeleri oluşturacakları bir finansman modeliyle yabancı bir mağaza zincirini satın almayı planlıyor.

Bir şirketten 3 kişi üye olabilecek

12 kurucu üyesi olan Hazır Giyim İhracatı Geliştirme Derneği, ilk genel kurulunu 7 Haziran’da yapacak. Tüzük gereği derneğe üye olmak için ihracat yapmak, üretici olmak ve kapasite raporunu sunmak gerekiyor. Bir şirketten en fazla 3 kişi üye olabilirken, derneğin giriş aidatı 1000 euro, yıllık aidatı ise 500 euro olarak belirlendi. Bir şirketten üye olacak 2’nci ve 3’üncü kişiler için ise giriş aidatı alınmayacak. Yıllık aidat 250 euro olacak. Dernek Eylül ayında 300 üyeye ulaşmayı hedefliyor.

Haber: SERCAN AKINCI, Dünya Gazetesi

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/tekstil/derneklesen-hazir-giyimci-yabanci-zincir-satin-alacak-haberi-418107

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment