Kumaş ticareti 50 milyar dolarlık bir sektör

Tekstil sektörü ihracatının sürekli artış gösterdiğini ifade eden TTTSD Yönetim Kurulu Başkan Vehbi Canpolat, “Gelecek 3 ayda tekstil sektörünün ihracatı artacak çünkü sektör her geçen gün daha rekabetçi bir hal alacak. Zaten ilk 5 aylık verilere baktığımızda tekstilin, özellikle kumaş ve hammadde kısmında yaklaşık yüzde 9, konfeksiyonda da yüzde 11’lik artış var. Bu sebeple karamsar olmamalı ve kendimizi sorgulayıp şirketlerimizi gözden geçirmeliyiz” dedi.

Tekstil ciddi boyutta ihracat yaptığını da sözlerine ekleyen Canpolat, “Sektör 18 milyar dolar konfeksiyon, 11 milyar dolar kumaş ihracatı yapıyor. Bunun yanında 30 ila 40 milyar dolar iç pazarda dolaşımda. Sektörün yaklaşık yüzde 50’si ihracat yaparak döviz getiriyor. Hedefimiz bunu 60 milyar dolara taşımak. Ayrıca kriz durumunda en az zararla çıkabilecek sektörlerin başında geliyoruz. Tekstil sektörünün zaten sıkıntısı mal satamamak değil, karsızlık. Kar etmeyen işletmelere bıkkınlık gelir, bu işi yapamazlar” şeklinde konuştu.

Özellikle son 15 yılda Türk insanının sanayiye bakış açısının değiştiğini söyleyen Canpolat, “Gençlerin sanayiye olan ilgisi değişti. Hizmet sektörü şimdilerde daha cazip geliyor. Bu algının sonucu olarak da üniversiteler tekstil ile ilgili bölümlerini kapatmaya başladılar veya öğrenci bulamıyorlar. Şu anda tekstil mühendisi sıkıntımız yok ama ileride olabilir” şeklinde değerlendirdi.

https://www.dunya.com/ekonomi/tekstil-terbiyeciler-tanitim-ataginda-haberi-418403

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment