Çinliler Özbekistan’daki yatırımlarını artırıyor

Çinli yatırımcılar, Özbekistan’ın tekstil endüstrisine ilgi gösteriyor. Son bilgilere göre ülkenin tekstil endüstrisindeki Çin yatırımlarının tutarı 200 milyon doları aştı.

Çinli yetkililerle Özbek yetkililerin bir araya geldiği toplantıda iki ülke arasındaki ticari işbirlikleri ve Çinli şirketlerin Özbekistan’daki yatırımları konuşuldu. Toplantıda Özbek ile Çin tekstil dernekleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, büyük tekstil şirketleri, Özbekistan’daki Çinli şirketlerin yatırım faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, özellikle ülkeler arasındaki ticaret cirosunun artması, özellikle faiz oranlarının optimizasyonu konusu ele alındı. Özbek tekstilinin Çin’e ithalatında gümrük vergileri tartışıldı.

Çin Hükümeti’nin tekstil, giyim ve örme endüstrileri için genç uzmanların becerilerini eğitme ve geliştirme amaçlı teknik yardım programının geliştirilmesine özel vurgu yapıldı. Bu program çerçevesinde Ocak-Haziran 2018 döneminde Çin’in farklı bölgelerinde 15 farklı endüstri uzmanı yetiştirildi.

Ayrıca, Çin tarafı, Özbekistan tekstil sektörünün temsilcilerini Kasım ayında düzenlenecek olan “Expo China 2018” Uluslararası Fuarına katılmaya davet etti. Özbek tarafı da Çin şirketlerini Uluslararası Tekstil ve Moda Endüstrisi Fuarı “UzTextile Expo 2018” ve bu yıl 4-7 Eylül tarihleri ​​arasında Taşkent’te düzenlenecek olan “Özbekistan Tekstil Konferansı” na davet etti.

2010-2014 döneminde Özbekistan tekstil sektörü 785 milyon dolar değerinde yabancı yatırımlar almış, Almanya, İsviçre, Japonya, Güney Kore, ABD, Türkiye ve diğer ülkelerden yatırımcıların katılımıyla 147 yeni tekstil işletmesi görevlendirilmiştir. Bu işletmelerin ihracat potansiyeli 670 milyon dolar oldu.

Kaynak: https://www.azernews.az/region/134222.html

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment