Ulusal Pamuk Konseyi: Pamuk primi enflasyon oranında artırılmalı

ULUSAL Pamuk Konseyi (UPK) Başkanı Bertan Balçık, pamukta Çukurova bölgesinde Adana dışındaki kentlerde verim düşüklüğü olduğunu, destek primlerinin en az enflasyon oranı kadar artırılması gerektiğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi’ndeki haberde sezon öncesi eski mahsul alışverişlerde 11 ile 11,50 liraya kadar yükselen lif pamuk fiyatının hasadın başlamasıyla birlikte yüzde 30 düştüğünü belirten UPK Başkanı Bertan Balçık, güncel fiyatların 9,50-8,50 lira arasında olduğunu belirtti.

Üreticinin eline geçen paranın 4,50 liradan 3,50 liraya düşerek neredeyse 2017 fiyatlarına yaklaştığını söyleyen Balçık, şunları kaydetti:
2018 pamuk sezonu üretici açısından iyi başlamadı. İlk olarak Adana hariç diğer yerlerden gelen verim düşüklüğü haberleri moralimizi bozdu. Hâlâ hasadın devam ettiği yerlerden bu veriler gelmektedir. Konseyimizin koyduğu 1 milyon tonluk üretim hedefini tutturmak zor olacak. Bölgelerden aldığımız yeni bilgiler ışığında tahminimizi revize ettik ve 900 bin ton civarı lif pamuk üretimi bekliyoruz. Yurt dışında 190 cent yani 11,50 lira olan lif pamuk fiyatı ülkemizde 9,50 ve 8,50 lira aralığında kalitesine göre kendine alıcı bulmaktadır. Bu durumda kütlü pamuğun kalitesi ve lif randımanına göre üreticinin eline 3,50 lira geçmektedir. Başka bir ifadeyle ‘Yerli üretim Türk pamuğu tekstilci için en ucuz hammadde kaynağı oldu’ diyebiliriz. Pamuk üretiminde kullanılan mazot, gübre ve ilaç gibi girdilerin ithalata bağlı olması, dövizdeki yükselme, arka arkaya gelen zamlar, geçen yıla göre azalan verimler ve sezonun başı olmasına rağmen düşme eğilimindeki fiyatlar üreticilerimizi önümüzdeki yıl için endişelendirmektedir. Çiftçilerimizin haklı endişelerinin azaltılması ve sürdürülebilir pamuk üretiminin devam etmesi için UPK olarak devletimizin pamuğa verdiği prim miktarını en az enflasyon oranında artırmasını öneriyoruz.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/adana/merkez/ulusal-pamuk-konseyi-pamuk-primi-en-az-enflasy-40988919

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment