Bangladeş’te binlerce hazır giyim işçisi sokakta

Hazır giyimde Türkiye’nin önemli rakiplerinden biri olan Bangladeş’te binlerce tekstil işçisi düşük maaşları ve kötü çalışma koşullarını protesto etmek için sokakta haklarını arıyor. 

52 büyük fabrika dahil olmak üzere protestolar nedeniyle ülkedeki birçok fabrika kapandı. Salı günü polisin yaklaşık 5.000 protesto işçisine plastik mermi ve biber gazı atması sonrasında bir işçi öldü.

165 milyon nüfuslu Güney Asya ekonomisi konfeksiyon üretimi önemli bir yer tutuyor. İhracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’i, yurtdışındaki giyim satışlarından geliyor; ana satıcılar arasında küresel perakendeciler H&M, Primark, Walmart, Tesco ve Aldi bulunuyor.

Sendika lideri Aminul İslam, grevdeki işçileri kontrol etmek için şiddete başvurduğu için fabrika sahiplerini suçladı. AFP’ye konuşan İslam, “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar sokakları terk edeceğiz.” dedi.

Hazır giyim işçileri için asgari ücret, bu ay yüzde 50’nin biraz üzerinde artış göstererek ayda 8.000 taka’ya yükseldi. Ancak işçiler, yükselişlerin zayıf olduğunu ve özellikle konutlarda, yaşam maliyetlerinin yükselişini yansıtamadığını söylüyor.

Bangladeş’in 4.500 tekstil ve hazır giyim fabrikası, geçen yıl 30 milyar dolarlık konfeksiyon sattı. Çok büyük politik etkilere sahip olan Bangladeş Konfeksiyon Sanayicileri ve İhracatçıları Birliği, terzilerin hemen işe dönmemesi durumunda tüm fabrikaların kapatılabileceği konusunda uyardı.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment