8. PENTEX fuarı yapıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından, KOSGEB, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) ile Moda ve Hazır Giyim Federasyonu destekleriyle düzenlenen PENTEX Fuarı yoğun ilgi gördü.

Fuarda penye ürünleri, konfeksiyon ürünleri, kumaş, kumaş ürünleri, dikiş makineleri, konfeksiyon yan sanayi ve aksesuarları (etiket, elyaf, lastik, kurdela, tela, vatka, düğme, çıt çıt, perçin, fermuar, pul, payet, boncuk, askı) etiketleme ve desen baskı sistemleri, katlama ve paketleme makineleri, temizleme makineleri, kalite kontrol ve metraj ölçüm makineleri, ütü makine ve presleri, depolama ve askı sistemleri gibi ürün grupları yer aldı.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi fuarın tekstil ve hazır giyim sektörlerinin, üretim ve oluşturduğu katma değer, ihracattaki yüksek payı nedeniyle ekonomik kalkınma sürecinde önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Geniş bir üretim yelpazesine sahip olan Gaziantep’te, penye ve tekstil sektörünün önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Ünverdi, “Hazır giyim ve konfeksiyon grubu, Gaziantep’in ihracat payında 9. sırada geliyor. Diğer sektörlerimizde olduğu gibi hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe demarkalaşmaya ve katma değere yönelebilir; özellikle parsiyel olarak yurtdışına ürün gönderen bu sektöre has yurtdışı nakliye konusunu çözebilirsek, üretim ve ihracat rakamlarımızın daha da yukarı çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Gaziantep’in, 2018 yılını yaklaşık 7 milyar dolarlık rekor ihracatla kapattığını belirten Ünverdi, “Kentimiz, konfeksiyon sektörünün de katkıları ile inşallah önümüzdeki yıllarda bu rakamları daha da yukarı taşıyacak. Tekstil ve hazır giyim sektörleri aynı zamanda genç nüfusa sahip ülkemizde, büyük bir istihdam kaynağı da oluşturuyor. Bu sektörlerde çalışanların çoğunun kadın olması bizleri ayrıca mutlu ediyor. Çünkü kadınların iş hayatında daha fazla yer almasının, hem kadın iş gücünü teşvik edeceğine, hem de hedeflerimize daha hızlı ulaşmamıza katkı sunacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment