İngiltere ekonomisindeki düşük büyüme korkuttu

İngiltere ekonomisi 2018’de son altı yılın en zayıf ekonomik büyümesini kaydetti. Brexit belirsizliği ve küresel büyümedeki yavaşlama büyüme üzerinde etkili oldu.

2018’in son çeyreğinde yüzde 0,2 büyüyen İngiliz ekonomisi Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılında yüzde 1,4 büyüyerek 2012 yılında bu yana en düşük büyümeyi gerçekleştirdi.  2017’de ekonomi yüzde 1,8 büyüme kaydetmişti.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası 2019 yılı için büyüme tahminini Brexit belirsizlikleri ve küresel büyümedeki yavaşlama nedeniyle yüzde 1,2’ye düşürmüştü.

Öte yandan Türkiye için önemli bir pazar olan İngiltere ile ilgili görüş bildiren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İngiltere’nin AB’den ayrıldıktan sonra Gümrük Birliği’ne devam etmesinin sektör için en ideal çözüm olacağını, aksi halde bu ülke ile Türkiye arasında en kısa zamanda serbest ticaret anlaşması (STA) imzalanması gerektiğini belirterek, “STA imzalanmazsa 2 milyar dolarlık İngiltere pazarında moda endüstrimiz ağır darbe alır.” dedi.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/ekonomi/ingiliz-ekonomisinden-son-6-yilin-en-dusuk-buyumesi,-X0lki7tSE–Y1I5WdsSNQ

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment