Özbekistan tekstil endüstrisini güçlendirecek

Özbek Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev geçen hafta başında, tekstil endüstrisindeki ham pamuğun iç pazarda tamamen yeniden işlenmesi ve ülkenin ihracat potansiyelinin artırılması konusundaki reformları derinleştirmek için bir kararname imzaladı.

“Reformları daha da derinleştirmeye ve tekstil ve konfeksiyon ve triko endüstrisinin ihracat potansiyelini artırmaya yönelik tedbirler hakkında” başlıklı kararname, hükümete üç ay içinde tekstil ve giyim eşyası örme işlemini hızlandırılmasını onaylama talimatı verdi.

Belgeye göre Özbekistan, üretilen tüm pamuğu yurt içinde yeniden işleyebilmeli ve 2025 yılına kadar tekstil ürünlerinin ihracat hacmini 2025 yılına kadar yılda 7 milyar ABD dolarına yükseltebilmelidir.

Kararname ayrıca 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren tekstil ürünleri ihracatı yapan işletmeler için çeşitli uyarıcı önlemler de sağlamaktadır.

Dünyanın altıncı büyük pamuk üreticisi olan Özbekistan, 2018’de 2,3 milyon ton ham pamuk üretti.

Özbekistan Ulusal İstatistik Komitesi’nin istatistiklerine göre, Özbekistan’ın tekstil ihracatı 2018’de hızlı bir şekilde artmıştır. Yıllık tekstil ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 41,4 artarak 1,6 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/english/2019-02/12/c_137815290.htm

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment