Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli protokolü imzalandı

Örme Sanayicileri Derneği ile Zeytinburnu Büyükelçi Şehit Galip Balkar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında Okul Sanayi İş Birliği İstanbul modeli protokolü imzalandı.

İmza törenine; Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Örsad Genel Başkanı Fikri KURT, yönetim kurulu üyeleri, İş adamları, ilçedeki okul müdürlerini katıldı.

ÖRSAD başkanı Fikri KURT, imza töreninde yaptığı konuşmada, meslek Liseleri ülkemizde üretim yapan sanayiciler açısından son derece önemli olduğunu belirterek “Meslek Liselerinin içeriğinin güncellenmesi daha reel hale getirilmesi bununla birlikte biz sanayicilerinde destek vermesi gerekir. Meslek Lisesinden mezun olan öğrencilerimizin sektördeki istihdam oranının %7-%10 bandında olduğu görünüyor. Bu rakamlar bile üzerimize düşen yükümlülüğü ifade etmeye yeterli oluyor aslında. Bu ve bunun benzeri protokollerle öğrencilerimize devam eden öğretim döneminde okuldaki teorik bilginin yanında işletmelerimizde pratik bilgiler kazandırarak iş hayatına hazırlamamız gerekiyor. Her birimiz işi bilen eleman arıyoruz. Şu bir gerçek ki hiç kimse doğuştan meslek sahibi değil.Bir yerden başlayıp kendini geliştirip belli noktalara geliyor. Bu kendini geliştirme aşamalarında öğrenci kardeşlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle bu protokolün başta bu okuldaki öğrencilerimiz, sektörümüz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İmzalanan protokolün amacı;

1- Tekstil sektörümüzün en önemli problemlerinden biri olan kalifiye eleman problemini ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetler yaparak, bilinçli ve meslek sahibi nesiller yetiştirmek,

2- Okulda ihtiyaç olan makine ve sarf malzemelerin tedariği, bakım ve onarımına katkı sunmak,

3- Mezun olan öğrencilerin sektörde istihdam ederek kalifiye personel ihtiyacını karşılamak.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment