Hazır giyimciler TOKİ’den fabrika istiyor

İstanbul Hazır giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul’u moda merkezi, Anadolu’yu ise üretim üssü yapmak istediklerini söyledi.

Sabah Gazetesi’nden Pınar Çelik’e demeç veren Gültepe, “TOKİ, Anadolu’da atıl duran kamu binalarını fabrikaya dönüştürebilir ya da moda endüstrimizin dünyadaki algısına da pozitif katkı yapacak yeni fabrika binaları inşa ederek uzun vadeyle firmalarımıza kiralayabilir. TOKİ bu çağrımızı kabul ederse biz her binayı, üretim merkezine çevirme sözü veriyoruz” dedi.

33 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda yola devam edeceklerini ifade eden Gültepe, “İçinde bulunduğumuz 2019’da küresel pazarlarda da sıkıntılar var. Özellikle Brexit ve en büyük pazarımız AB ekonomilerindeki daralma bizi zorlayacak. İlk iki ayı 2 milyar 838 milyon dolarlık ihracatla geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede tamamladık. AB pazarındaki küçülme ve Brexit’in etkilerini bertaraf edebilirsek önümüzdeki aylarda ibreyi yukarıya çevireceğimize ve 2019’u yüzde 7-8 ihracat artışı ile kapatacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2019/03/30/2019un-ilk-yarisinda-dengelenme-saglanir

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment