TGSD Başkanı: Teknolojik dönüşümle kapasiteyi %20 artırabiliriz

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, sanayide teknolojik dönüşüme ayak uydurulması ve parkurun dijitalleştirilmesi halinde mevcut kapasitenin yüzde 20’ye kadar verimliliğini artıracaklarını iddia etti.

Türk hazır giyim sanayinde yapılacak yenileme ve geliştirme çalışmalarıyla kapıda bekleyen siparişlerin hemen üretim hatlarına alınabileceğini belirten Hadi Karasu, “Yapay zekâ ve akıllı donanımlı yeni nesil makinelerin geliştirilmesi ve hayatımıza girmesi hem modada ürün özelliklerine, eski sistemlerle başarılamayacak konstrüksiyonlar ekledi hem de teknik ürünlerin hızla geliştirilmesini sağladı. Türk hazır giyimcisinin yıllar önce büyük rakamlarla yaptığı yatırımların tamamı olmasa da bu özelliklerde makine ve teçhizatları sistemine eklemesi böylece zorunlu hale geldi. Bu yenilenme, kapımızda bekleyen ve alamadığımız yüzde 20’lik bir siparişin hemen alınması anlamına gelecek” diye konuştu.

Bu makinelerin yeteneği artırıp, verimliliği yükseltirken, aynı zamanda su, enerji ve kimyasal kullanımını da minimize edecek teknolojilerle donanımlı olduğunun altını çizen Karasu, şöyle devam etti: “Mevcut makinelerin hardware & software yenilemelerinin yapılarak parkurun dijitalleştirilmesi mevcut kapasitenin yüzde 20’ye kadar verimliliğini artıracak. Yerli markalar ile üreticiler arasında oluşturulacak bir kümelenme modeli için mevcut makinelerin teşvikli bölgelere götürülmesine imkân sağlanması, ilave modernizasyon teşviklerinden de küme firmalarının yararlandırılması ile yerli markaların üretim ihtiyacının yüzde 100 yerli üretim ile karşılanması sağlanabilir. Mevcut kapasite ile yurtdışı müşterilerimizin yaklaşık ilave yüzde 20’lik siparişi ne yazık ki kapıda bekliyor. Öte yandan yerli markalar, 110 milyar TL’yi bulan üretim hacminin tamamını içeriden karşılayamadıkları için diğer ülkelerden ithalat yapmak durumunda kalıyorlar. İlave olarak günümüz tüketim alışkanlığında ileri teknoloji gerektiren teknik tekstil kullanılarak üretilen modern giysiler, giderek daha da ön plana çıkıyor. Tüm bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için sektörümüzün yeni nesil makine ve yazılım yatırımı yapması şart.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2019/03/30/2019un-ilk-yarisinda-dengelenme-saglanir

PINAR ÇELİK/Ekonomi Haberleri

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment