UTİB Başkanı: İlk bin hazır giyim ihracatçısının 162’si Bursa’dan

Bursa Textile Show’un açılışında konuşan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, zorlu ekonomik şartlara rağmen 2018 yılında Türkiye’nin 168 milyar dolar ihracat yaptığını ifade ederek “2018’de tekstil ihracatımız yüzde 5 artış ile 8,5 milyar dolar oldu. Ülkemizin ilk bin ihracatçısı arasında 162 hazır giyim ve 69 tekstil firmamız bulunuyor.” dedi.

Engin, tekstil sektörünün 1 milyon kişiyi istihdam ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

Tekstil sektörümüzün başarılı alt sektörlerinden olan giyimlik kumaşlar sektörümüzde yıllık ihracatımız yaklaşık 3,5 milyar dolar ve dünya pazar payımız yaklaşık yüzde 3,5. Giyimlik kumaşlarda Türkiye olarak kilogram başına ortalama ihracat değerimiz 8 dolar. Bursa ilimizin giyimlik kumaş ihracatında ortalama kilogram değeri ise 12,5 dolar. 
Giyimlik kumaşlarda biz Bursa ihracatçıları örnek olarak Arjantin’e 31 dolardan, Hong Kong’a 29, Japonya’ya 26, Meksika’ya 24 ve Portekiz’e 20 dolardan mal sattık.
Artık sadece bir pazara odaklanmış değil, dünyanın tamamını pazar kabul eden bir anlayışa sahibiz. 2018 yılında ülkemiz tam 193 ülke ve bölgeye tekstil ihracatı yaptı. Diğer yandan Türkiye tekstil sektörü sadece pazar çeşitlendiren değil, ürün çeşitlendiren bir konuma da yükseldi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment