Çin-ABD ticaret savaşı pamuk pazarını sarsıyor

Pamuk fiyatlarında 3 Mayıstan itibaren keskin bir düşüş oldu. 76-79 sentlerde seyreden pamuk fiyatları 3 Mayısta aniden düşüşe geçerek 65 sentlere düştü. Peki bu düşüş neden oldu? Başlıca sebeplerden biri ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret gerginliği olduğu belirtiliyor.

ABD’nin başlattığı ve Çin’in misilleme ile karşılık verdiği gümrük vergilerini artırma adımları, iki ülkeyi ticaret savaşının eşiğine getirdi. Bu gerginlik tekstil piyasasında da etkisini hissettirdi.

Dünyanın en büyük pamuk tüketicisi olan Çin, ABD’nin vergi artırma hamlelerinin ardından bu ülkeden ithalatını azalttı. Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi (Icac) projeksiyonları, Asya devinin devam etmekte olan ticaret gerginliğinde kendisini bu konumda yeniden konumlandıracağını gösteriyor. Nitekim ABD dışında alternatif tedarikçiler araması ve Hindistan, Brezilya, Avusturalya gibi üretici ülkelere yönelmesi yeni bir konumlanma olarak değerlendiriliyor.

ICAC, Çin’in 2018-2019 döneminde pamuk tüketimini toplam 8,45 milyon ton olarak öngörüyor. Ancak, yeni sezonun başlamasından bu yana, Temmuz 2018’de, Çin hükümeti ABD’den pamuk alımları, Pekin hükümetinin Donald Trump’la yapılan ticaret savaşı çerçevesinde % 25’lik tarifeler uyguladıktan sonra sert bir şekilde düştü.

Bu bağlamda, Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasında, ABD’den yapılan pamuk ithalatı, ICACverilerine göre % 55,5 oranında düştü. Bu dönemde ABD’li üreticilerden Çin alımları geçen sezon 3,36 milyon ton olurken, cari dönemde 1,49 milyon tona ulaştı.

Çin yeni pamuk tedarikçileri buldu

Bu düşüşü telafi etmek için Çin’in ABD’den pamuk  ithalatı azalırken, diğer üretici ülkelerden özellikle Avustralya ve Brezilya’dan telafi yoluna gidiyor. Örneğin, Avustralya 2017-2018 kampanyasında Çin’e toplam 280.000 ton ihracat yaparken, 2019 Mart ayına kadar sevkiyatlar 440.000 ton olarak gerçekleşti.

Brezilya örneğinde, 2017 ile 2018 arasında, ihracat 82.000 ton olarak gerçekleşirken, geçen Mart ayına kadar satışlar 380.000 tona yükseldi . Icac’a göre Çin’e satışlarını artıran diğer ülkeler Hindistan, Benin, Sudan, Kamerun, Burkina Faso, Mali ve Yunanistan.

Öte yandan, Çin yakın zamanda 2019 yılı boyunca 800.000 ton milli rezervini ihaleye çıkaracağını açıkladı. Bu açık artırma geçtiğimiz hafta başlamış ve Eylül ayının sonuna kadar günlük 10.000 tonluk paketlerde sürecek.

Kaynak: https://www.themds.com/markets/game-of-thrones-the-china-usa-battle-shakes-the-cotton-market.html

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment