ABD-Çin ticaret savaşı Türk hazır giyimcilere fırsat yaratabilir

ABD Başkanı Trump, % 25 vergi uygulanan 250 milyar dolar değerindeki ithalat hariç, geriye kalan 300 milyar dolarlık Çin ithalat ürünlerine % 10 vergi uygulanacağını açıkladı. Bu durum iki ülke arasındaki ticareti daha da ısıtırken Türk hazır giyimcilere fırsat yatabileceği belirtiliyor.

1 Eylül tarihinde başlayacağı belirtilen ek yüzde 10’luk verginin Türk hazır giyim firmalarına avantaj sağlayacağını düşünen İstanbul Hazırgiyim İhracatçılar Birliği (İHKİB), üyelerini bu fırsat konusunda bilgilendi.

“Bu vergi adımıyla birlikte ABD’nin Çin’den ithal ettiği bütün ürünler vergilendirilmiş olacak. Trump’ın bu adımı ABD’li tüketicileri ticaret savaşları kapsamında bugüne kadarki hamlelerine kıyasla daha fazla doğrudan etkileyecek.” diyen İHKİB, web sitesinde şu bilgileri verdi:

“Trump döneminde ABD tarafından Çin’e yönelik uygulanan daha önceki tedbirlerin ilkinde 6 Nisan 2018’de yayımlanan kararla 34 milyar dolar değerindeki ithalata vergi uygulanmaya başlanmıştır.

20 Haziran 2018 tarihindeki ikinci tedbirle ise 16 milyar dolar değerinde Çin’den ithal edilen ürüne vergi uygulanmaya başlanmıştır.

17 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan üçüncü listede ise 200 milyar dolar değerindeki Çin’den ithal edilen ürüne gümrük vergisi getirilmiştir.

Başkan Trump tarafından açıklanan 300 milyar dolarlık ithalata 1 Eylül tarihinden itibaren getirilmesi planlanan % 10 ek gümrük vergisi konusu Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü yakından ilgilendirmektedir zira bu defa açıklanan tedbirlerle ilgili olarak ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) resmi web sayfasında yayımlanan listeye göre bu ürünlerin içinde hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin TAMAMI bulunmaktadır. ABD’nin Çin’e hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinde uygulayacağı % 10 ek gümrük vergisinin Türk ürünlerinin ABD hazırgiyim pazarındaki şansını ve rekabet gücünü artıracağı belirtilmektedir.

ABD’nin 300 milyar dolar değerindeki Çin ithal ürünlerine 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulayacağı %10 ek vergiyi içeren ürünlerin listesi   https://www.regulations.gov/document?D=USTR-2019-0004-0001 adresinde bulunmaktadır.”

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment