Yerli pamuk üreticileri endişeli

Bertan Balçık

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, ABD’nin Çin ile devam eden ticari anlaşmazlıklar nedeniyle üreticisini korumak için açıkladığı destek paketi sonrası dünya pamuk fiyatlarının gerilediğini, bunun da Türk pamuğuna zarar verdiğini söyledi.

AA muhabirine demeç veren Balçık, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının dünya genelinde pamuk talebini azalttığını belirterek, “ABD’nin Çin ile devam eden ticari anlaşmazlıklar nedeniyle yerli üreticisini korumak için açıkladığı destek paketi sonrası dünya pamuk fiyatlarının gerilemesi Türk pamuğuna zarar veriyor.” dedi.

Pamuk ipliğinin en büyük rakibi olan polyester fiyatlarının da Çin’de çok hızlı düştüğü vurgulayan Balçık, eğer tedbir alınmazsa gelecek yıl pamuk ekim alanlarında ciddi azalma beklediklerini, bunun da en çok cari fazla veren tekstil sektörünü olumsuz etkileyeceğini aktardı.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz de Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı nedeniyle pamuk fiyatlarındaki gerilemenin Türk çiftçisini ezdiğini savundu.

“Biz pamuğu 12,5 liraya mal ediyoruz. Fiyatlar ise 9-9,5 lira arası. Böyle sürdürülebilir olması mümkün değil” diyen Kocagöz, hasatta zarar edecek üreticinin pamuk üretiminden uzaklaşmasından endişe ettiklerini ifade etti.

Kocagöz, böylesi bir ortamda tekstil sektörünün yerli pamuk tercih etmesi gerektiğine işaret ederek, “Mesela tekstilcilerin önce vatanlarını düşünerek hareket etmesi lazım. Bunu da yerli pamuğu tercih ederek yapacaklar. ‘Daha düşüğe nasıl alabilirim’ çabasıyla hareket ediyorlar. Bu hiç adil değil.” diye konuştu.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment