ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi artarak sürüyor

Çin tarafından üretilen ve ABD’ye ihraç edilen yaklaşık 250 milyar dolarlık mala % 25’lik bir gümrük tarifesi varken buna %5’lik bir ekleme daha yapıldı. Bu yeni artış, 1 Ekim 2019’dan itibaren tarifeleri % 30’a çıkaracak. Trump ayrıca “Liste 4” tarifelerini % 10’dan % 15’e çıkardı. Kalan 300 milyar dolarlık Çin ithalatını etkileyen Liste 4 tarifesi 1 Eylül ve 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek. Buna göre 550 milyar dolarlık Çin mallarına ek vergi gelmiş olacak.

ABD’nin bu hamlasine karşı olarak Çin de, ABD’den ithal edilen mallara ek gümrük vergileri getirdi. 1 Eylül ve 15 Aralık’ta başlayan ve ABD mallarına 75 milyar $’lık  vergi getirildi. Çin’in ikinci hamlesi ise  ABD otomobil ve otomobil parçaları ithalatı için tarifeleri sürdüreceğini ve soya fasulyesi, kahve, viski ve deniz ürünleri gibi tarımsal ve gıda ürünlerine ilave % 5 – % 10 tarife getirmesi oldu.

ABD’nin her hamlesine karşılık veren Çin’in kısasa kısa politikası Trump’ı politikasından vazgeçirmek yerine daha da öfkeli ve kararlı hale getirirken ABD’de borsalarda kayıplar yaşandı. Benzer durum Uzakdoğu borsalarında da oldu.

İki ülke arasındaki ticaret geriliminin dünyada yansımaları oluyor

Birçok gelişmekte olan ülkede borsalar düşüşle kapanırken kurlar ciddi iniş çıkışlar yaşıyor. En son 26 Ağustosta iç piyasa kapalıyken dolarda yaşanan ve 6.40’a kadar çıkan büyük sıçrama buna bir örnek. Aynı zamanda petrol fiyatlarında düşüş olurken altında ciddi yükselişler olmaya başladı.

Pamukta da olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Çin ABD’den tarım ürünleri ithalatını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Dünyanın en büyük pamuk ihracatçısı ABD’de pamuk fiyatlarında önemli düşüşler oldu. Bu gerilim dünya pamuk piyasasında aynen hissedildi ve pamuğun onsu 60 sentin altında geriledi. Şu sıralar 57-58 sentlerde seyrediyor.

Türk hazır giyimciler, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimini fırsata çevirmek istiyor. Çin’in alternatifi olmaya hazırız mesajı veren Türk hazır giyimciler, fuarlarda sergiledikleri kaliteli ürünler ve rekabetçi fiyatlarla ABD pazarına mal satabileceklerine inanıyorlar.

Çin’in ABD pazarında yaşadığı zorluklar elbette Vietnam, Bangladeş gibi ülkelerin de ekmeğine sağ sürdü. Birçok büyük marka siparişlerini bu ülkelere kaydırmak zorunda kaldı. Bu gerilim sürdükçe Çin’deki firmalarda küçülme, istihdam kayıpları kaçınılmaz görünüyor.

Çin, ABD’nin Çin mallarına ek vergiler getirmesi nedeniyle ülkedeki firmaların yaşadığı kayıpları azaltmak için vergi indirimlerini devreye soktu. Aynı zamanda kendi para birimini zayıflatarak çinli ihracatçıların rekabet gücünü artırma yoluna gitti.

Çin, ABD ile olan ticari ihtilafını “sakin” müzakereler yoluyla çözmeye istekli ve Washington’la görüşmeleri sürdüren Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ihtilafın sertleşmesine şiddetle karşı çıktı.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment