Şanlıurfa’da pamuk üreticileri isyan etti

Şanlıurfa’da pamuk çiftçileri Harran Akçakale yolunu kapatıp devletin açıkladığı pamuk fiyatlarını protesto ediyor. Açıklanan fiyatların çok düşük olduğunu iddia eden çiftçiler, fiyatlar bu şekilde giderse çiftci tarlasını satmak durumunda kalacak, diyor.

Gübre ilaç, su ve diğer masraflarının aşırı bir şekilde artmasına karşın pamuk fiyatının 2 yıl önceki fiyatta olmasını protesto etmek için yüzlerce pamuk çiftçisi Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Zor durumda olduklarını ve sorunlarına acilen çözüm bulunması konusunda taleplerini  kamuoyuna iletmek istediklerini aktaran çiftçiler, gübre fiyatları üçe katlanmışken, hemen hemen hergün atmak zorunda kaldıkları ilaç fiyatlarının geçen yıla göre ikiye, üçe katlanmışken, sulama parası ve elektrikle sulama yapan çiftçilerin elektrik parasını ödeyemez hale geldiklerini, buna rağmen pamuk fiyatlarının yerinde saymasının hatta daha da düşmesinin kendileri için bir eziyet olmaktan çok, bir zulme dönüştüğünü ifade etti.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment