Rusya’da hazır giyim sektöründe daralma var

Rusya’da halkın alım gücündeki düşüş ve bilinçli tüketim trendinin yaygınlaşması, hazır giyim perakende sektöründe ciddi daralmaya yol açtı. Business FM’in haberine göre, ülkede moda ve hazır giyim perakende sektörünün satış hacmini ölçen alışveriş endeksi (bin metre kare başına müşteri sayısı) son üç yılda yüzde 18 azalma kaydedildi. E-ticaret alternatiflerinin artması da bu düşüşün etkenleri arasında gösteriliyor.

Rusya’da son dönemde alım gücünün tüm sektörlerde düştüğüne dikkat çeken Finlandiyalı hazır giyim şirketi Finn Flare şirketi genel müdürü Kseniya Ryasova, “Son üç yılda iş yapmak çok daha zor hale geldi. Tüm rakiplerimiz için de aynısı geçerli. Daralan pazarda, KDV’nin de artması, kayıpları kitlesel hale getirdi. Çok fazla iflas bekliyoruz” dedi.
Halkın alım gücündeki düşüşün bu tabloya yol açtığını belirten Ryasova, “İnsanların cüzdanlarındaki para giderek azalıyor. Konut hizmetleri, vergiler ve fiyatlar artıyor. Temel harcamalar çıkarılınca kıyafet için ayda 1000 rubleniz kalıyor” diye konuştu.
Ünlü internet mağazası Ozon’un yöneticisi Mariya Zaikina ise, “Ozon.ru’da hazır giyim satışları 2018’de yüzde 70 artarken, 2019’da bu artış yüzde 100’ü buldu. Bunun nedeni, online alışverişe olan talebin yükselmesi. İnternetten sipariş edilen kıyafetlerin denenebildiği teslimat noktalarının yaygınlaşması da online satışları artıran etkenlerden biri oldu” şeklinde bilgi verdi.
Haberin devamı: http://www.turkrus.com/942231-hazir-giyimde-iflaslar-bekleniyor-xh.aspx

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment