Hindistan’da Fabrika Yangını

Aralık ayının ilk haftasında Hindistan’ın başkenti Delhi de çıkan fabrika yangınında 43 işçinin ölmesi ülkede bulunan fabrika ve işyerlerine yönelik bina ve yangın güvenliği endişelerini yeniden gündeme getirmiştir.

Yangının çıktığı fabrikanın çanta imalatı yaptığı ve bulunduğu bölgede hazırgiyim imalatçılarının da bulunduğu belirtilmektedir. Yangının Pazar sabahı başladığı ve yangın sırasında çoğu göçmen ve bazıları çocuk yaşta işçilerin çoğunun fabrikada uyumakta olduğu bildirilmektedir.

Fabrikanın ihracata yönelik mi yoksa iç pazara dönük mü çalıştığı henüz belli değil ama çalışma ruhsatının olmadığı belirtilmektedir.

Yangın nedeniyle bu kadar işçinin ölmesinin nedeni olarak çıkış merdivenlerinden birinin mal ile dolu olması, yangın çıkışının kilitli olması ve pencerelerin de kilitli olması gösterilmektedir. Yetkililere göre binadaki güvenlik ihlalleri ölü sayısının artmasına neden oldu. Bölgede bulunan sokakların dar olmasının da itfaiyenin yangına müdahalesini geciktirdiği belirtilmektedir.

Bu son olayın da gösterdiği gibi Hindistan başta olmak üzere Asya’nın ucuz işçilik modeline dayanarak üretim ve ihracat yapan ülkelerinde bina güvenliği ve çalışma koşullarının bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir.

Özellikle göçmen işçilerin maaşlarının son derece düşük olmasının da bu işçilerin çalıştıkları fabrikalarda yatmalarına neden olduğu belirtilirken, bu maaş seviyeleriyle bu işçilerin ev tutup mobilya almalarının imkânsız olduğu kaydedilmektedir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment