Hazır giyimde 2020 yılı ihracat hedefi 19 milyar dolar

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, geçen yıl 17,7 milyar dolarlık dış satım yapan sektörün, bu yıl 19 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Hazır Giyim sektörünün ocak ayı ihracat performansı ve 2020 beklentilerine ilişkin AA muhabirine değerlendiren Gültepe, sektörün geçen yıl 17,7 milyar dolarlık dış satım yaptığını, 2020’de hazır giyim ihracatını 18,5-19 milyar dolar seviyesine çıkarmayı öngördüklerini belirterek, sektörün bu yıla iyi bir başlangıç yaptığını, ocak ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 artarak 1,5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Uluslararası rekabetin zorlaştığı ve küresel pazarların daraldığı bir süreçte elde edilen bu artışın çok önemli olduğunu vurgulayan Gültepe, “Bu dönemde özellikle en büyük pazarımız Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatta elde ettiğimiz yüzde 7,7’lik artış, önümüzdeki aylara dair umutlarımızı artırıyor.” dedi.

İHKİB Başkanı Gültepe, AB dışında ABD’nin, Türk moda endüstrisi için çok büyük bir potansiyel barındırdığını düşündüğünü ifade ederek, “Halen 700 milyon dolar seviyelerinde bulunan ABD pazarına ihracatımızı orta ve uzun vadede 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Gültepe, Çin’deki koronavirüs salgınının sektöre etkisine ilişkin de, “Salgın nedeniyle Çin’den kaçan siparişlerin bir kısmının Türkiye’ye gelmesiyle hazır giyim ihracatımızın bu yıl yüzde 10 artacağını öngörüyoruz. Ancak krizin küresel boyutlara ulaşması ve dünya pazarlarının daralması durumunda ise ihracatımız olumsuz etkilenebilir.” ifadelerini kullandı.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment