COVID-19 salgını tekstilde dengeleri altüst etti

Çin’de başlayan ve hızla dünyaya yayılan Coronavirüs (COVID-19) salgını tekstilde tedarik zincirlerini altüst etti. Dünyanın en büyü tekstil üreticisi olan ve dünyadaki tüm giyim ve tekstil ürünlerinin üçte birinden fazlasını üreten Çin, tamamen karantina altında. Fabrikalar kapalı, üretim durdu. Dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Prada ve Armani’den tutun H&M ve Zara gibi hızlı moda markalarına kadar birçok marka, siparişlerini ertelemek ya da başka ülkelere kaydırmak mecburiyetinde kaldı.

Moda markalarının Çin’de tedarik zincirleri oluşturmasına yardımcı olan bir şirket olan Terracotta Partners’ın kurucu ortağı Aaron Luo, birçok moda markasının siparişlerinin 25 ila 45 gün arasında bir gecikme olduğunu söylüyor. Aksesuar tedarik ettiklerini söyleyen Luo, ilerleyen günlerde  koleksiyonların ertelenme riskinin olduğunu belirtiyor.

Şimdi daha bönemli soru, bu krizin ciddiyeti nedeniyle bazı markaların Çin’den tamamen ayrılacak mı? Luo, müşterilerinin bunu yapmasını önermiyor çünkü iyi bir iş çıkaracak ve markanıza öncelik verecek bir fabrika ortağı bulmak uzun zaman alıyor. Dahası, üretimi Asya veya Avrupa’nın başka bir yerine taşımak zaman alır ve gerçekte düşme emirlerinin daha hızlı teslim edilmesini sağlamaz. Ancak bu kriz Panichgul’u tedarik zincirini yeniden düşünmeye teşvik ediyor. Mevcut gecikmeleri önleyemeyeceğini anlasa da, sadece bir ülkede değil, birkaç ülkede ürün yapmanın iyi bir strateji olabileceğini düşünüyor. “Tüm yumurtalarınızı bir sepete koyduğunuzda neler olduğunu görüyoruz” diyor.

Hindistan’da pamuk ipliği fiyatları düştü

Çin’deki salgın nedeniyle Hindistan ile Çin arasındaki tekstil hammadeleri ticareti sekteye uğradı. Çin’den hammadde tedarik eden Hintli üreticiler hammadde alamadıklarından şikayet ederken Çin’e pamuk ipliği satan Hintli firmalar talebin azalması nedeniyle pamuk fiyatlarının yüzde 3-4 oranında düştüğünü belirtiyorlar.

Hindistan, her ay ortalama olarak Çin’e  20-25 milyon kg pamuk ipliği ihraç ediyor. Diğer taraftan Hindistan, Çin’den yılda 460 milyon dolar sentetik iplik ve 360 ​​milyon dolar sentetik kumaş ithal ediyor. Ayrıca düğmeler, fermuarlar, askılar ve iğne gibi 140 milyon ABD Doları değerinde aksesuar ve yedek parça ithal ediyor. Hindistan, bu hammaddelerin bu kadar büyük bir talebini karşılamak için yerel tedarik tabanına sahip değil olmadığında tedarikte büyük sıkıntı yaşıyor.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment