Inditex 1000’den fazla mağazasını kapatacak

Inditex, fiziki mağazaları ile online satış yapılan işletmelerini entegre edecek yeni bir stratejinin parçası olarak binden fazla mağazasını kapatmayı planlıyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ilk çeyrekte zarar açıklayan şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, coronavirüs satışlarını etkilediği için ilk çeyrek kaybına girdiğini ve bu yıl içinde ve sonrasında en az 1.000 mağazayı kapatacağını duyurdu.

Tüm mağaza ağının % 13 ila% 16’sını kapatma kararı, Inditex’in Çarşamba günü ilk çeyrek sonuçlarıyla birlikte özetlediği 2020-22 stratejisinin bir parçası. Şirket, İnternet ile birlikte daha iyi konumlandırılmış mağazaların daha kaliteli bir ağın yıllık satışların % 4 -% 6 gibi büyümesinin sağlaması bekleniyor.

Mayıs sonu itibariyle satışlarda iyileşmeler başladı

Koronavirüs salgını, ilk çeyrek boyunca Inditex’i sert bir şekilde vurdu; dünyadaki mağazalarının çoğunu kapatmaya zorladı. Ancak şirket, çoğu pazar kademeli olarak yeniden açılmaya başladığı için Mayıs ayında trendlerin iyileşmeye başladığını söyledi.

Inditex, mağaza ve çevrimiçi satışların Mayıs ayında yerel para birimlerinde bir önceki yıla göre% 51 düştüğünü söyledi. 2-8 Haziran döneminde mağaza ve çevrimiçi satışlar bir önceki yıla göre yerel para birimlerinde % 34 düştü.

Şirket, Inditex’in dünyadaki mağazalarının yarısından biraz fazlasının açık olduğunu söyledi. Inditex, 2020-22 için yıllık 900 milyon EUR yıllık sermaye harcaması hedefi belirledi ve online satışlarının 2022 yılına kadar toplam satışlarının dörtte birinden fazlasını temsil etmesini beklediğini söyledi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment