Şeref Fayat yılın ikinci yarısından umutlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, AB ülkelerinden gelen siparişlerin Türkiye gibi yakın pazarlara yöneleceği iddiasında bulundu.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Fayat, “Türkiye’nin hazır giyim sektöründe gelecek yılın ikinci çeyreğinden itibaren pozitif ayrışmasını bekliyoruz. Pandemi sürecinde uzun seyahatler yapılmak istenmemesi, AB pazarını, Bangladeş, Vietnam, Pakistan, Hindistan Çin gibi ülkelerden mal alımı yerine Türkiye gibi yakın ülkelerden güvenli alışverişe itti.” diye konuştu.

AB ülkelerinin Türkiye’nin hazır giyim ihracatında yüzde 70’den fazla payının bulunduğunu ifade eden Fayat, şu değerlendirmede bulundu: “AB ülkelerinde planlar, gelecek 5 yıl boyunca yakın pazarlara yönelme üzerine yapılıyor. AB’nin hazır giyimde Türkiye’den ithalatı yüzde 6 seviyesinde. Bu oran yüzde 10’lara bile çıksa Türkiye’nin hazır giyim ihracatında ciddi artış söz konusu olabilir. Bunun emarelerini gelecek yıl mart-nisan aylarından sonra görmeye başlayacağız. Dolayısıyla sektörün artabilecek talebe hazırlıklı olması ve gelecek yılki projeksiyonunu gözden geçirmesi gerekiyor.”

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/hazir-giyim-sektoru-gelecek-yildan-umutlu-6233471

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment