Ekim ayında hazır giyimde ihracat rekoru kırıldı

Temmuz’da 1 milyar 812 milyon dolar ile kırdığımız aylık ihracat rekorumuzu Ekim’de 1 milyar 858 milyon dolara çıkararak yeni bir rekora imza atıldı. 

Bloomberg TV’de Fokus programına konuk olan  ve hazır giyim ihracatının ilk 10 ayını değerlendiren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, 10 aylık ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 ekside olduklarına ancak Ekim’deki ihracar rekoruyla morallerinin yükseldiğini söyledi. Gültepe, “Avrupa’da yeni bir kapanma olmazsa 2020’yi geçen yılla aynı seviyede, belki de bir iki puan üstünde tamamlayabiliriz” dedi.

İHKİB Başkanı şunları söyledi:

“Salgının ikinci dalgası nedeniyle Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’da alınan önlemlerin ticaretimizi ilk dalgadaki gibi etkilemesini beklemiyoruz. 10 aylık ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 eksideyiz. Avrupa’da yeni bir kapanma olmazsa 2020’yi geçen yılla aynı seviyede, belki de bir iki puan üstünde tamamlayabiliriz. ABD ihracatta 5’inci pazarımız konumuna yükseldi. Ekim ayında ABD’ye ihracatımızda yüzde 42,3 artış kaydettik. Yine aynı dönemde İngiltere’ye ihracatta yüzde 39,8’lik artışın altını çizmek istiyorum. Brexit sonrası dönem için İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının hızla imzalanması gerekiyor. Aksi takdirde 2 milyar dolarlık ihracatımızda yüzde 30 – 35’lik bir kayıp yaşayabiliriz.

İhracatçılar olarak strateji yapabilmek için döviz kurunun istikrarlı olmasını tercih ediyoruz. Rekabetçi kur önemli ama daha dengeli bir kurun hem ülkemiz hem de ihracatçılarımız için daha önemli olduğuna inanıyoruz.

Salgına rağmen hala üretimde 580 bin civarında istihdamımız var. Anadolu’da yeni yatırımlarla birlikte istihdamı arttıracağımızı düşünüyoruz. Çok ciddi bir sorun yaşamazsak 2021’in hem istihdamda hem de ihracatta pozitif bir yıl olacağını düşünüyorum.”

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment