SASA Polyester’in petrokimya ve liman projesinde ÇED Raporu onaylandı

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. tarafından yapılması planlanan PETROKİMYA ENTEGRE ÜRETİM TESİSİ VE LİMAN projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir.

Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde ADANA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur. KAP Haberi

Sasa Polyester, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yaklaşık 12 milyar dolarlık yatırımla entegre petrokimya tesisleri ve tesislerin kullanacağı bir liman kuracak. ÇED raporunun onaylanması bu yatırımda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler üreten Sasa Polyester Sanayi Anonim Şirketi tarafından Adana’da Petrokimya Entegre Üretim Tesisi ve Liman Projesi gerçekleştirilecek. EnerjiGunlugu.net sitesinin haberine göre Yumurtalık İlçesi’ne bağlı Akyuva ve Demirtaş Mahallesi sınırlarında, Türkiye’nin bugüne kadar aynı noktada ve tek seferde hayata geçirilecek en büyük sanayi yatırımlarından biri gerçekleştirilecek. Sasa Polyester tarafından hayata geçirilecek projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Dışa bağımlılığı azaltacak.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment