Dünyanın en büyük hazır giyim ithalatçısı hangi ülkedir?

ABD, dünya hazır giyim pazarında bir numaralı ithalatçı olarak öne çıkmaktadır. 2019 yılı verilerine göre 104,4 milyar dolarlık ithalat yapan ABD’nin en büyük tedarikçisi Çin’dir.

2019 yılı verilerine göre dünya hazır giyim ithalatı 500 milyar doların biraz üzerindedir. Bunun 104.4 milyar dolarlık kısmını yani beşte birini ABD ithal etmektedir.

Çin, ABD pazarının tartışmasız tedarikçisi konumundadır. 2019 yılında Çin bu ülkeye 35.9 milyar dolarlık hazır giyim ihracatı gerçekleştirmiştir. Bu ihracatla Çin, ABD’nin ABD pazarındaki payı yüzde 34,3’tür.

İkinci sırada 14 milyar dolarlık ihracatla Vietnam gelmektedir. Hindistan 6,9 milyar dolarlık ihracatla üçüncü sırada gelmiştir.

Hazır giyim sektöründe en büyük ithalatçı konumuna olan ABD’nin tedarikçileri arasında Türkiye de var ancak bu ihracat oldukça düşük seviyelerdedir.

2019 yılında Türkiye’den ABD’ye yaklaşık 927 milyon dolarlık hazır giyim ihracatı yapılabilmiştir. Bu ihracatla 19’uncu sırada yerini almıştır. Türkiye’nin payı yüzde 1,4’tür.

 

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment