Türkiye’nin örnek tam entegre örme tesisi Elazığ’da faaliyete geçti

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde şehrin en büyük, Türkiye’nin sayılı entegre örme tesislerinden biri inşa edildi. Saka Holding tarafından Mayıs 2019’da inşasına başlanan fabrikada  “İplik, örgü, boya, baskı konfeksiyon üniteleri  bulunuyor.

Saka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka’nın “Dünyada Türkiye’den, Türkiye’de Elazığ’dan başka yere yatırım yapmam” diyerek başladığı 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tam entegre tekstil tesisinin ilk kısmı üretime başladı. Yaklaşık 1 milyar liraya mal olması beklenen tesisin ilk kısmında şimdiden 500 kişi istihdam edildi. Yıllık 150 milyon dolar ihracat hedeflenen tesisin ilk üretim ağında iplik kumaşa dönüştürüyor.

Çoğunluğu yerli üretim makine olan ve yüzde 50 yapay zeka ile endüstri 4.0’ı 4.5’e çeviren eklemeler yapılan tam entegre tesiste istihdam sayısının önümüzdeki ilk 6 ay içinde bin 500’e çıkmasının planlandığı, ilerleyen süreçte ise bu rakamın 3 bin 500’e ulaşmasının hedeflendiği bildirildi.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında start verdikleri yatırım kapsamında 5 ay önce ilk kısmın faaliyete başladığını belirten Saka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, “Söz verdiğimiz gibi 500 kişi ile başlayıp 3 bin 500’e çıkacağımızı taaddüt etmiştik. Var hızımızla devam ediyoruz. Elazığ bir deprem geçirdi. Ardından Covid-19 dediğimiz dünyanın bayağı bir mücadele verdiği illetle uğraşırken biz yatırımımızı salise bile düşünmeden hız vererek devam ettik. 5 ay önce çalışmaya başladık. İkinci etabımızda başladı.

Üçüncü etabımız var hızıyla devam ediyor. 2 aya kadar üçüncü etapta da çalışmaya başlayacak. Yıl sonun kadar 150 bin metrekare üzerine kurmuş olduğumuz mega projeyi bitirmiş olacağız. Yaklaşık 3 aya kadar bin 500 çalışana çıkacağız. 24 saat 3 vardiya olarak eğitimlere devam ediyoruz” dedi.

“Yüzde 50 yapay zekaya sahip, endüstri 4,5 bir tesis”

Yatırımın tam bir entegre tesis olduğunu anımsan Saka, “İplik, örgü, boya, baskı konfeksiyon dediğimiz alan. Bunların kendi içlerinde de entegreleri var. Yüksek teknoloji ile kurmuş olduğumuz bir tesis. Yüzde 50 yapay zekaya sahip endüstri 4,5 bir tesis. Endüstri 4.0’dı biz bunu birkaç iyileştirme yaptık. Yeni enerjiler ve yağmur sularını elde ederek işleme alıyoruz. Bunlarla beraber kendi tesisimize endüstri 4,5 diyoruz” diye konuştu.

KAYNAK VE HABERİN DEVAMI: https://beyazgazete.com/haber/2020/12/20/dunyanin-kumasi-artik-elazig-dan-5886222.html

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment