Sentetik-suni filament ürüne getirilen gümrük vergisi, tekstilde tartışma yarattı

Sentetik-suni filament ürüne getirilen ilave gümrük vergisi, sektörün 2021’deki önemli gündem maddelerinden olacak.

Türkiye’de bu yılbaşı hazır giyimin önemli girdilerinden sentetik-suni filament ürüne yönelik getirilen vergi endüstride tartışma yarattı. Tekstilin ihracatçı kesimi yerli üretimi destekleyen vergi uygulamasını doğru bulurken, sanayici kesimi ise hammadde bulamamaktan ve yüksek fiyattan şikayet ediyor. Örme sanayicileri, yüksek fiyatlı ürünle karşı karşıya kaldıklarını belirtirken, ihracatçı ise yerli üretimin teşviki noktasında vergileri savunuyor.

Sanayici: Ürün bulamıyoruz

Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt, “Bizler ithal ettiğimiz ürünleri daha katma değerli hale getirerek ihraç eder konumda bulunuyoruz. 1,30 dolara aldığımız ürünü 10 dolara satıyoruz ama şu an ürün bulmakta zorlanıyoruz. Polyester ipliklere gelen antidamping vergileri nedeni ile termin sürelerimiz 45 gün -3 aya çıktı. Polyester iplik almakta zorlanan bir sanayi var. Bu konuda yapılan uygulamalar çok verimli değil. Bir iki tane fabrikayı koruyacağız diye arz-talep dengesini baltalamamak lazım” dedi. Dünya ülkelerindeki uygulamalara dikkat çeken Kurt, eğer içerdeki sanayiciye yeterli derecede üretim yoksa ihracat yerine daha katma değerli ürün ürün üreten sanayicilere verilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, “Türkiye’nin tekstil ve konfeksiyon ihracatının alt yapısında iplik çok önemli. İpliğin yarattığı ciro çok daha yüksek. 18 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının arkasında iplik sektörünün gücü yatıyor. Ancak iplik üreticileri zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşıyor. Özellikle dampingli ürünler çok fazla geliyor. Özbekistan ve Hindistan gibi ülkelerden ithalat çok hızlı artıyor. Özbekistan artık pamuk değil iplik satıyor. 2-3 sene sonra kumaş satacak ve Türkiye’nin ciddi bir rakibi haline gelecek. Bunlara karşı üreticileri korumamız lazım” dedi

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/sentetik-iplikte-vergi-kavgasi-haberi-606658

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment