UTİB Başkanı: Ar-Ge, Ur-Ge ve yeni teknolojilere odaklanmak gerekiyor

Tekstil sektörünün vazgeçilmez bir hazine olduğu belirten Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, bu nedenle sektörde Ar-Ge, Ur-Ge ve yeni teknolojilere odaklanmak gerektiğini söyledi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, pandeminin olumsuz etkilerine rağmen ihracat rakamlarının tekstil sektörünün potansiyelini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin ve tekstil sektörünün süreci başarıyla yürüttüğünü dile getiren Engin, şöyle devam etti: “Türkiye’de tekstil sektörü, pazar çeşitlendirmesini son derece başarılı şekilde gerçekleştirdi. Hem tekstil hem de hazır giyim sektörlerinin dış ticaretinde canlılığın devam edeceği konusunda hemfikiriz. Yeni normalde bunun devamlılığını sağlamak için yapacağımız sanal ve hibrit etkinliklerin öneminin hepimiz farkındayız. UTİB olarak, tüm çalışmalarımızı hız kesmeden sektörümüzün sürdürülebilir üretimi ve ihracatı için gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İhracatımızın gelişmesi için bu döneme kadar fiziki olarak yapmış olduğumuz fuar katılımları, eğitim seminerleri, Ur-Ge projeleri, ticaret ve alım heyetleri gibi faaliyetlerimizin hiçbirini iptal etmeden, dijital ortamda sürdürüyoruz.”

Engin, tekstil sektörünün geleceği için tasarımcıların ve girişimcilerin sektöre katılmalarını önemsediklerini ve bu konuda önemli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. 11. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nı “Master Class” adıyla uzun soluklu, eğitim ve mentörlüğün ön planda olduğu bir etkinlik olarak gerçekleştireceklerini ifade eden Engin, “Özellikle akıllı ve teknik tekstiller, sürdürülebilirlik ve yapay zeka alanlarında aldığımız projeler, geleceğe dair bizleri çok umutlandırıyor.” dedi.

Haberin Devamı: https://www.dunya.com/sektorler/utib-baskani-engin-tekstilde-ar-ge-ur-ge-ve-yeni-teknolojilere-odaklanmak-sart-haberi-606863

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment