Tekstil ihracatında 2021 hedefi 10 milyar dolar

TİM Başkanı İsmail Gülle, küresel tedarik zincirlerinde salgınla birlikte hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladıklarını belirterek, tekstil sektörünün  Hazirandan bu yana ciddi bir toparlanma yaşadığını söyledi.

Gülle, son çeyreği 2,2 milyar dolarlık ihracatla kapatan sektörün yıl genelinde 7,3 milyar dolara ulaştığını kaydederek, “Bu yıla da ihracat toplamında güzel bir başlangıç yaparak Ocak ayı rekorumuzu tazeledik. Bu rekora tekstil ve ham maddeleri sektörümüz de 732 milyon dolarla, önemli bir katkı sağladı.” dedi.

İsmail Gülle, Türkiye’nin salgın şartları altındaki üretim ve ihracat performansıyla, güvenli tedarikçi kimliğini güçlendirdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl, Avrupa’da beklenen güçlü toparlanmanın da sağlayacağı talep artışıyla, pazar çeşitliliğini de artırarak, sektörümüz 10 milyar dolar hedefine ulaşacaktır. Ana pazarımız Avrupa ülkeleri olsa da Afrika ve Asya ülkelerindeki artışlar sektörümüzün pazar çeşitliliğini geliştirmekte olduğunu gösteriyor. Özellikle tekstil sanayisinde küresel tedarik zincirlerinin yeni odak noktası olmaya en büyük aday Türkiye’dir. İnşallah hep beraber, 2021 yılı hedefimiz olan 184 milyar doları da geçip, yıllık 200 milyar dolara erişeceğiz.”

Haberin devamı: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/tekstil-ihracatinda-2021-beklentisi-10-milyar-dolar-6426064

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment