SASA Polyester’in PTA tesisini İspanyol şirket yapacak

Yatırım bedeli yaklaşık 935.000.000 USD olan ve 1.500.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip olacak SASA Adana yerleşkesinde gerçekleştirilecek PTA Üretim Tesisi Yatırımı, İspanyol TECNICAS REUNIDAS  tarafından yapılacak.

İki firma arasında imzalanan protokole göre tesisin anahtar teslimi olacak. Mühendislik, Satınalma ve Montaj hizmetlerini kapsayan sözleşme bugün taraflarca imzalandı.

Yatırımın 2023 yılının Şubat ayında devreye girmesi plandı.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Yatırım bedeli 935 Milyon USD olan ve kendi enerjisini de kendi üretecek PTA tesisi, dünyadaki tek hatta en yüksek kapasiteye sahip olacak. Aynı zamanda, Türkiye’de kurulu en yüksek kapasiteli petrokimya tesisi özelliğini taşıyacak.
SASA son üç yılda yaklaşık 1 milyar USD tutarında yatırım ile polyester üretiminde kapasitesini 1.4 milyon ton/yıl a çıkartarak Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek kapasiteye ulaşmıştı. Yeni PTA yatırımı ile de kendi hammadesini kendi üreterek rekabetçi konumunu güçlendirecek. Bu Türkiye’nin bu kritik alandaki bağımlılığını da azaltacak.
Yerli ve milli politikalar merkezli hareket eden şirket, son 3 yılda yaklaşık 800 milyon USD tutarındaki yatırımları ile 3 bine yakın ek istihdam yarattı. 300 milyon USD cari açığın kapatılmasına katkı sağladı.

STRATEJİK YATIRIM

PTA, polietilen tereftalat (PET) üretiminde hammadde olarak biliniyor. PET de hem polyester ipliğin üretilmesinde, tekstil, sağlık, ambalaj sektörlerinde anahtar hammadde olarak kilit öneme sahip. Anlaşmaya SASA adına imza koyan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, bu gelişme ile SASA nın alanında Çin ve Hindistan dışındaki en büyük üretici olacağını belirtti. Bu aynı zamanda, Yumurtalık’ta planlı petrokimya yatırımının da ilk adımlarından birini Adana merkezde oluşturacak.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment