Elastan iplik tedariğinde kriz derinleşti

Tekstil sektöründe yaşanan hammadde sıkıntısı üretimi ve ihracatı olumsuz etkiliyor. Salgınla birlikte polyester ve pamuk ipliği tedarikinde sıkıntı yaşanıyordu, şimdi de likra tedariğinde kriz yaşanıyor.

Kilogram fiyatı son 3 ayda 5 dolardan 15 dolara çıkan ürüne ulaşmak zorlaştı. Sektör temsilcileri, çözüm bulunamaması halinde hazır giyim ihracatının bu yıl yüzde 10 düşeceğini belirtiyor.

Dünya Gazetesi’nden Yener Karadeniz’in haberine göre, polyester ve pamuk ipliğinin ardından şimdi de likra krizi baş gösterdi.

Hammaddede fiyat ve arz ile ilgili sıkıntıların devam ettiğini ifade eden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Pamukta, polyesterde, viskonda ciddi fiyat artışı var. Şimdi likrada büyük sıkıntı yaşanıyor. Üretimi bu nedenle durdurma noktasına gelen şirketler oldu. Likra bütün kumaşların içine giriyor ama Türkiye’de de bir şirket bunu üretiyor. Onun da yeterli üretim yok, yatırımların yapılması lazım. Türkiye’nin şu an en zayıf noktası hammadde konusu. Özellikle elyaf konusunda yurtdışına daha az bağımlı olmamız gerekiyor” dedi.

Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komite Başkanı Şenol Aras ise, “Eskiden likra ihtiyacı daha azdı. Salgın ile birlikte insanlar rahat giyime yönelince talep arttı. Şu an ürün bulunamıyor. Bu duruma hızlı bir şekilde çözüm bulunması lazım. Üretim ile ilgili sıkıntı varsa ithalata uygulanan ilave gümrük vergisi bir süreliğine de olsa kaldırılmasını talep ediyoruz. Başka türlü bu işi aşamayacağız” şeklinde konuştu.

Aras’ın verdiği bilgilere göre Türkiye’de kumaş üreticilerinin aylık 120 ton likra ihtiyacı bulunuyor. Hali hazırda az da olsa vitrindeki ürünlerin yüzde 70’i likra barındırıyor.

Kaynak Yeniçağ: Korona virüs tekstil sektörünü fena vurdu. Kilosu 5 dolardan 15 dolara fırladı

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment