Çelik fiyatları her hafta rekordan rekora koşuyor

Çelik fiyatları her hafta rekordan rekora koşuyor. Son 1 yılda 3 kat artan çelik fiyatları metal ve makine sektöründe maliyetlerin artmasına neden oldu.

Alpaslan Demir-Tekspart

Alpaslan Demir-Tekspart

Yassı ve levha çelik ürün fiyatları yükselmeye devam ederek her hafta yeni rekor seviyeleri zorlamaya başladı. Üreticiler hammadde fiyatlarının bu şekilde belirsiz bir şekilde artmasından dolayı maliyet hesabı yapamamaktadır ve bu durumda üretim yapmaları çok zor olacaktır.

Çelik fiyatı 8-9 Mart,2021 tarihlerinde, sıcak haddelenmiş çelik için referans fiyatının 1.270 $ / tona ulaştığını ve 2008’de belirlenen bir önceki yüksek seviyenin 200 $ / ton üzerine çıktığını gösterdi. Sıcak haddelenmiş ürünler, geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ortasında 440 $ / ton  düşük seviyesinden neredeyse üç katına çıktı. Temmuz 2008’de kaydettiği bir önceki yüksek seviye 1.070 $ / ton idi.

Çelik fiyatlarının ani artış sorununa ek olarak teslim sürelerinde de sorunlar bulunmakta.

Çelik fabrikalarının teslimat süreleri artıyor ve bazı çelik alıcıları sevkiyat gecikmeleri bildiriyor. Acele çeliğe ihtiyaç duyan üreticiler için buda ekbir sorun olmakta.

Çelik talebinin temel göstergelerinden biri, fabrikalardan gelen spot siparişler için teslim süresidir , Teslim süresi ne kadar uzunsa, fabrika o kadar dolu demektir.Teslimat süreleri 10-12 aralığına çıkmış durumda bu normal teslim süresinin neredeyse iki katıdır.

Share this post:

Recent Posts

Leave a Comment