Çorap sektörü ihracatını Nisan ayında önemli ölçüde arttırdı

Çorap sektörü ihracatını Nisan ayında önemli ölçüde artırarak güzel bir performans sergiledi. İhracatçı Birliklerinin geçici kayıtlarına göre 2021’in Nisan ayında çorap ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 230.34 oranında artarak 92 milyon dolara yükseldi.

Çok yüksek bir artışla Nisan ayını tamamlayan sektörün Ocak-Nisan dönemindeki çorap ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,21 artarak 355.2 milyon dolar oldu. Bu başarılı performansın yıl sonuna kadar sürmesi halinde sektörün 2021 yılı toplam ihracatının 1.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Çorap sektörünün ihracattaki bu başarısını değerlendiren İHKİB YK üyesi Özkan Karaca, 2021’in ilk 4 ayının çorap sektörü açısından başarılı geçtiğini belirterek, “Ocak ayını eksi ile açan sektörümüz, Şubattan itibaren ihracatını ufak da arttırmaya başladı. Nisan’a geldiğimizde rekor bir artış gördük. Birlik kayıtlarımıza göre, Nisanda çorap ihracatımız yüzde 230,34 arttı. Aynı ayda hazır giyim ihracatımız yüzde 184.7, genel ihracatımız ise yüzde 105 arttı. ” şeklinde konuştu.

2021’in bu çizgide sürmesi halinde yıl sonunda çorap ihracatımızın 1,2 milyar dolar seviyelerine çıkmasını beklediğini belirten Karaca, Nisanda İngiltere’nin birinci, Almanya’nın ise ikinci büyük olduğunu söyledi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment