Tekstilde sürdürülebilirlik konusunda önemli bir adım atıldı

Avrupa’nın ikinci, dünyanın beşinci büyük ihracatçısı olan Türk tekstil sektörü, sürdürülebilirlik konusunda ilk adımı atan sektör oldu.

Yılın ilk yarısında 6,2 milyar dolar ihracatla tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştiren tekstil sektörü, ‘sürdürülebilir tekstil’ vizyonunu tüm sektörde tabana yayacak. Bu kapsamda eylem planını hazırlayan sektör, kalıcı bir dönüşüm sağlayarak küresel ihracattaki pazar payını artırmayı ve Avrupa Yeşil Mutabakatı normlarına üst düzey uyumu hedefliyor. Plan kapsamında tekstil sektörü atık suların geri kazanımı, sektörün enerji tüketiminin azaltılması, geri dönüşüm gibi birçok önemli konuda somut adımlar atacak.

Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’ toplantısında; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, TİM Sektörler Konseyi Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Başkanı Zeki Kıvanç, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Fikret Kileci yer aldı.

Haberin devamı: https://www.dunya.com/ekonomi/yesil-mutabakat-icin-ilk-adim-tekstilden-haberi-627800

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment