İplik fiyatlarına gelen zam örmecileri ve hazır giyimcileri rahatsız etti

Geçen yıl Şubat ayında tartışma konusu olan iplik fiyatlarındaki artış yeniden gündem oldu. Özellikle örmeciler ve hazır giyim üreticileri iplik zamları nedeniyle müşterilerine fiyat vermekte ve sipariş almakta güçlük çekiyor.

son 1 ayda pamuk ipliğine gelen yüzde 10 civarındaki zam, tartışmaları yeniden alevlendir. Yerli iplik üreticilerinin ihracatı öncelikle tercih etmesi, ithal iplikteki koruma tedbirleri üst üste gelince fiyatlar kaçınılmaz olarak arttı. İç piyasada pamuk ipliğini hem bulmak hem de uygun fiyatlarda almak adeta hayal oldu.

İplikteki fiyat artışını Dünya Gazetesine değerlendiren ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, “İplikçiler kur arttığında fiyatları anında yükseltirken düştüğünde aynı refl eksi göstermiyor. Şimdi kur aşağı da düşüyor ama kimse bu düşüşü fiyatlara yansıtmıyor. Üstelik fiyatlarda yukarı yönlü hareket devam ediyor. Temmuz ayından bu yana pamuk ipliğinde fiyat artışı yüzde 10’u geçti. 38 TL’den 42,5 TL’ye kadar çıktı. Üstelik vadeler de kısaldı. Peşin aldığımız ürünün fiyatı daha önce 35-36 TL iken şu anda peşini 38 TL’ye çıktı. 3 ay vadelisi de ise 42 TL’ye yükseldi. Daha önce iplik fabrikaları 5-6 ay vade ile mal satarken bugün bu vadeler 3 aya kadar geriledi.” açıklamasında bulundu.

Talebin arttığı dönemlerde elyaf fiyatının çok daha üzerinde ipliğe zam geldiğini belirten Kurt, fiyat tutturmanın bu koşullarda güçleştiğini söyledi. İç piyasanın rahatlaması için iplik ihracatının kısıtlanması, ithal ipliğe getirilen ek verginin de kaldırılması gerektiğini ifade eden Kurt, ” En azından talebin bu kadar arttığı bu dönemde vergisiz olarak alınabilsin. Böylece spekülatif hareketlerin de önüne geçilebilir. Şu an ithal iplikte yüzde 20-30 civarında ek vergi uygulanıyor. En çok istihdamı ve katma değeri hazır giyim ve dokuma sektörü sağlıyor. İpliğin ihracatta kg değeri 3,3 dolar. Dokumada 8,5-15 dolar, hazır giyimde ise 15 dolar ve üzeri. Türkiye bu şekilde nasıl katma değer geliştirecek ve ihracatını geliştirecek.” dedi.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/iplikte-ikinci-zam-dalgasi-haberi-631363

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment