Pamuk fiyatlarındaki artış giysi maliyetlerini artıracak

Yüksek pamuk fiyatları vadeli işlem piyasalarını sarsıyor, New York borsasında kısa süreli bir daralmaya yol açıyor ve tişört ve diğer giyim eşyası üreticileri için daha yüksek maliyetlere işaret ediyor.

Çin’in artan talebi, ABD’de yaşanan şiddetli yağmur pamuğun fiyatını dokuz yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Borsada 1 dolara yaklaşan dolar pamuk fiyatı tekstilde maliyetleri artıracak.

Pamuk, güçlü talebin yönlendirdiği daha sıkı bir tedarik senaryosunu bir araya getiren en iyi nakliyeci ABD’deki mahsul endişeleri ile Ocak 2012’den bu yana en yüksek fiyatına yükselişini sürdürdü.

New York’ta fiyatlar, geçen hafta en çok kullanan Çin’de talebin artacağı yönündeki spekülasyonlar üzerine yüzde 4 sıçradıktan sonra beşinci günde yükseldi. Texas A&M’nin College Station’daki AgriLife Extension’ında ekonomist olan John Robinson, ABD pamuk sertifikalı stok seviyelerinin Haziran sonunda zirve yaparak iyi ihracat talebine işaret etmesinin ardından düşmeye devam ettiğini söyledi.

Chicago merkezli Plexus Cotton direktörü Peter Egli, “Bu, Aralık vadeli işlemleri için klasik bir kısa vadeli işlem, ticaret kısa” dedi. Temmuz 2022 vadeli işlemleri aynı gücü göstermediği için uzun vadeli arz endişesi yok, dedi.

Maxar Technologies Inc.’e göre, şiddetli yağmurlar Teksas ve Mississippi Deltası da dahil olmak üzere ABD’nin büyük büyüme bölgelerinde mahsulleri tehdit ediyor.

Vadeli işlemler, 2011’den beri görülmeyen bir seviye olan pound başına neredeyse 1 dolara dayandı. Daha yüksek fiyatlar, perakendecilerin tüketicilere aktarmaya çalışabilecekleri giysi yapma maliyetlerinin arttığı anlamına geliyor. Plexus Cotton Ltd’nin Chicago merkezli direktörü Peter Egli, pandemi ve durgun ücretler tarafından kısıtlanan isteğe bağlı harcamalar nedeniyle en azından ABD’de bunun zor olacağını söyledi. Yüksek giyim fiyatları talebi azaltabilir.

Aralık teslimatı için pamuk New York’ta %4 kadar artışla pound başına 99.86 sente yükseldi, ancak kazançlar azalmadan önce. Emtia beşinci seansa yükseldi ve geçen yıl 2021-22 boyunca iki düz dünya açığı tahminleri arasında %48 arttı.

Mississippi Eyalet Üniversitesi’nde fahri ekonomi profesörü ve danışman olan OA Cleveland’a göre, piyasadaki daha büyük kısa pozisyonlarla daha fazla kazanç elde edilebilir. Vadeli işlemler bu ayın başlarında düştüğünde kısa vadeli fabrikaların sabit fiyatları olması gerektiğini söyledi. Kısa pozisyonları “fiyatların altında ateş yakmaya devam ediyor.”

Kısa vadede, nakliye kısıtlamaları da pamuğun yükselişine yardımcı oluyor. Kuzey Carolina merkezli araştırmacı Cotton Inc.’in ekonomisti Jon Devine, geçen yıl ABD’nin küçük bir mahsulü olduğunu ve “pamuğu fabrikalara kısa sürede ulaştırmak kolay değil” dedi.

Çin, son haftalarda daha fazla Amerikan tedariki satın alıyor ve “ABD giyim ithalatında yer aldığı tahmin edilen pamuğun ham elyaf eşdeğeri, vadeli işlemlerin rekor seviyelere ulaştığı 2010-11 fiyat artışından bu yana en yüksek oranda gerçekleşiyor” dedi.

Kaynak: https://www.bnnbloomberg.ca/clothing-is-about-to-get-more-expensive-with-cotton-prices-at-9-year-highs-1.1658158

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment