İHKİB Başkanı pamuk fiyatlarındaki artışı değerlendirdi

Pamuk fiyatları 10 yılın zirvesine çıktı. 104 senti geçerek son 10 yılın zirvesine çıkan pamuktaki bu yükselişin ardından gözler hazır giyime  nasıl yansıyacağına çevrildi. Bloomberg HT yayınına konuk olan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe maliyetlerdeki artışın 1,5 ay sonra fiyatlara yansıyabileceğini söyledi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe pamuk fiyatlarındaki yaşanan artışın etkilerini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Gültepe, girdi maliyetlerindeki artışın birim fiyatlarına 1,5 ay sonra yansıyabileceğini dünyada da pamuk başta olmak üzere hammaddelerde yaşanan artışı ürünlere yansıtmadan devam etmenin çok zor olduğunu söyledi.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Hammadde fiyatlarında dünyada artış eğilimi var. Dünyadaki artış trendine bağlı olarak Türkiye’deki artışın da aynı oranda olması gerekiyor ki biz de uluslararası pazarlarda rekabet etme şansı yakalayalım. Diğer sektörlerde de aynı şekilde hammadde artışları var. Girdi maliyetlerindeki artış birim fiyatlara 1,5 ay sonra yansıyabilir. Artış ile üretim tarafında azalmalar olabilir.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/maliyetlerdeki-artis-fiyatlara-15-ay-sonra-yansiyabilir-2288686

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment